Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Aplikacja soczewek kontaktowych. Jak robić to dobrze?
Aplikacja soczewek kontaktowych może sprawiać pewne problemy zwłaszcza osobom, które korzystają z nich po raz pierwszy w życiu. Jednak w tym przypadku, tak samo jak w innych sytuacjach, należy przyzwyczaić się do obecności ciała obcego w oku i nauczyć czynności zakładania i zdejmowania tego elementu. Jak zrobić to szybko, bezpiecznie i dobrze? Podpowiadamy.
Przygotowanie do aplikacji soczewek kontaktowych
Aplikacja soczewek kontaktowych powinna być wykonywana wyłącznie czystymi i osuszonymi palcami. Z tego powodu przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności należy dokładnie umyć ręce. Same soczewki z kolei warto wypłukać w roztworze soli fizjologicznej. Opuszkiem palca następnie trzeba wyjąć ten element z opakowania. W przypadku, kiedy Twoja wada wzroku jest różna, sprawdź, czy chcesz założyć odpowiednią soczewkę.
Przeczytaj również: Czy można zakraplać oczy w soczewkach?
Aplikacja soczewek kontaktowych krok po kroku
Krok pierwszy — soczewkę należy umieścić na czubku palca i sprawdzić, czy jej krzywizna znajduje się między palcem wskazującym a kciukiem. Nie wolno jej umieszczać zwróconej do wewnątrz opuszka.
Przeczytaj również: Soczewki kontaktowe jako świetne rozwiązanie dla osób aktywnych i sportowców
Krok drugi — soczewki kontaktowe należy aplikować w przypadku prawego oka prawym palcem wskazującym, a lewego — lewym palcem wskazującym. Musi być on suchy a, soczewka mokra. Środkowym opuszkiem lewej ręki należy podciągnąć górną powiekę lewego oka do góry.
Przeczytaj również: Charakterystyka miękkich soczewek kontaktowych
Krok trzeci — następnie trzeba przyłożyć soczewkę do oka palcem wskazującym, aż go dotknie i dopasuje się do jego krzywizny. Mając otwarte oko, patrz w różnych kierunkach, aby znalazła ona swoje miejsce. Podczas samego wkładania warto uniknąć mrugania. Kiedy jednak puścisz górną i dolną powiekę, możesz ostrożnie wykonać ten ruch.
Prawidłowo dopasowana soczewka nie powinna być wyczuwalna na oku. Jeżeli po jej założeniu nie widzisz dobrze, warto sprawdzić, czy nie została uszkodzona. Jeżeli masz wątpliwości czy jest odpowiednio dopasowana do Twojej wady wzroku, powinieneś udać się do okulisty dostępnego w Gabinetach Lekarskich Pawlik.
Jak zdjąć soczewki kontaktowe?
Zdejmowanie soczewek kontaktowych również należy rozpocząć od dokładnego umycia i wysuszenia rąk. Następnie przechyl głowę do przodu i spójrz w lustro. Rozchyl powieki i opuszkami kciuka i palca wskazującego delikatnie ściśnij krawędzie soczewki. Następnie spójrz w górę i przesuń ją do dolnej części oka. W kolejnym kroku dociśnij ją do siebie i delikatnie usuń. Jeżeli masz długie paznokcie zarówno aplikacja jak i ściąganie soczewek wymaga pewnej wprawy, jednak czynność te wykonuje się wtedy wyłącznie opuszkami palców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana