Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Astma u dziecka. Rozpoznanie i leczenie
Twoje dziecko ma chroniczny kaszel, świszczący oddech lub skarży się na trudności z oddychaniem? Często nabywa infekcji lub nawracających zapaleń oskrzeli? To może być astma oskrzelowa. Jak podaje WHO, jest to przypadłość aż 300 ml ludzi na świecie. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak skutecznie rozpoznać i leczyć tę przewlekłą chorobę dróg oddechowych u dziecka. Postaw na skuteczną diagnozę, zapewnij swojemu dziecku dobre samopoczucie.
Jakie są typowe objawy astmy oskrzelowej u dziecka?
Jeżeli dziecko ma astmę, jego oskrzela wykazują większą wrażliwość na czynniki drażniące, niż u zdrowego dziecka. Dochodzi do skurczu mięśni ścian dróg oddechowych, powstaje obrzęk błony wyściełającej od wewnątrz oskrzela, a w rezultacie zaczynają się problemy z oddychaniem. Najczęściej u dzieci objawy nasilają się po wysiłku fizycznym lub infekcji.
Sposoby diagnozowania i rozpoznawania astmy oskrzelowej u dzieci
Podstawą jest szczegółowy wywiad medyczny i ocena czynności płuc. W tym celu wykonuje się specjalne testy. Pierwszym z nich jest spirometria, która bada, jaką ilość powietrza dziecko nabiera i wydmuchuje z płuc, a także mierzy czas wydechu po wcześniejszym głębokim wdechu. Drugi test to pomiar szczytowego przepływu wydechowego PEF. Polega na szybkim i mocnym wydmuchiwaniu powietrza do urządzenia. Wykonuje się także próby prowokacyjne, oceniające stopień nadwrażliwości oskrzeli. Wszystkie badania warto wykonać w profesjonalnej przychodni, np. Klinice Zdrowe Dziecko w Pruszkowie.
W jaki sposób leczy się astmę oskrzelową u dzieci?
Lekarz zaleca przyjmowanie leków w postaci wziewnych inhalatorów. Podstawą jest lek rozszerzający oskrzela. Zmniejsza on objawy chorobowe i działa rozkurczowo. Dzięki temu dziecko łatwiej oddycha. Inny typ leku pomaga kontrolować astmę. Działa on przeciwzapalnie, obniżając wrażliwość oskrzeli na czynniki drażniące. Dzięki temu rzadziej pojawiają się napady astmy i są lżejsze. Leki rozszerzające oskrzela to środki przyjmowane za każdym razem, kiedy pojawiają się objawy choroby. Środki kontrolujące działają wolniej niż leki rozkurczowe — nie działają natychmiast, czyli nie przynoszą ulgi podczas napadu. Ich funkcją jest ogólna poprawa stanu oskrzeli. Dziecko na co dzień czuje się lepiej, a objawy pojawiają się rzadziej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana