Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Badania okresowe: kto i kiedy musi się im poddać
Obowiązek kierowania pracowników na badania okresowe narzuca na pracodawców kodeks pracy. Przeprowadzenie tego typu badań ma na celu ocenę stanu zdrowia osób zatrudnionych i stwierdzenie, że na pewno mogą dalej wykonywać powierzone im obowiązki. W artykule opisujemy, na czym polegają badania okresowe pracowników, na czym polega obowiązek pracodawcy oraz jacy pracownicy muszą być takim badaniom poddawani.
Jacy pracownicy powinni wykonywać badania okresowe?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, okresowym badaniom lekarskim powinni być poddawani wszyscy pracownicy. Na konieczność poddania się badaniom okresowym nie wpływają nawet rodzaj i warunki wykonywania pracy. Co jednak ważne, okresowym badaniom lekarskim podlegają tylko osoby na etacie, czyli zatrudnieni na umowę o pracę. Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz z Niepublicznego Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Medycznej Medan w Jarocinie:
Przeczytaj również: Jak przebiega wizyta u lekarza medycyny pracy?
Od warunków pracy częściowo zależy tylko częstość przeprowadzania badań okresowych pracowników. Wpływ na nią może mieć też ogólny stan zdrowia pracownika. Jeżeli miejsce pracy i charakter wykonywanych obowiązków nie powodują żadnego specjalnego zagrożenia, badania okresowe pracowników powinny być wykonywane co 5 lat.
Skierowania na badania okresowe obowiązkiem pracodawcy
Pracodawca jest zobligowany do wystawienia pracownikowi skierowania na okresowe badanie lekarskie do lekarza medycyny pracy w momencie, w którym kończy się ważność zaświadczenia z poprzedniego badania okresowego lub badania wstępnego. Obowiązek pilnowania terminów spoczywa na pracodawcy, ponieważ to on musi wystawić odpowiednie skierowanie. Każda firma powinna mieć też zawartą pisemną umowę z przychodnią, która zajmuje się wykonywaniem badań profilaktycznych w zakresie medycyny pracy. Co bardzo ważne, obowiązkowi poddania się badaniom okresowym u lekarza medycyny pracy podlegają także osoby, które były na długim, 30-dniowym zwolnieniu lekarskim. W takich przypadkach badania kontrolne są niezbędne do tego, żeby pacjent mógł wrócić do pracy, ponieważ trzeba sprawdzić, czy nie ma już do tego żadnych przeciwwskazań i nadal będzie mógł wykonywać swoje obowiązki.
Po wykonaniu badaniach okresowych pracownik otrzyma od lekarza medycyny pracy orzeczenie lekarskie, w którym znajduje się informacja, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, żeby pacjent dalej wykonywał swoje dotychczasowe obowiązki w miejscu pracy. W niektórych przypadkach pacjent nie otrzymuje jednak pozytywnego wyniku badań i w związku z tym będzie musiał zaprzestać wykonywania pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca w ciągu 7 dni mogę się jednak odwołać od takiego wyniku badania. W orzeczeniu jest też informacja, kiedy powinno się powtórzyć badania okresowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana