Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co obejmuje badanie wzroku?
Badanie wzroku ma na celu sprawdzenie podłoża nieprawidłowości w widzeniu. Często prowadzi się je po to, żeby dobrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe, które skorygują wadę wzroku. Dzięki temu można łatwiej funkcjonować, nie odczuwając dyskomfortu. Badania umożliwiają też rozpoznanie chorób, które przekładają się na pogorszenie widzenia. Sprawdź, co dokładnie obejmują.
Badanie wzorku – w jakim celu się je wykonuje?
Badania wzroku mogą mieć różny cel, ale w większości przypadków, prowadzi się je, aby dobrać odpowiednią korekcję okularową albo kontaktową. Mogą być realizowane także przed podjęciem zatrudnienia albo dla profilaktycznej kontroli. Niekiedy ich celem jest też rozpoznanie i leczenie choroby oczu. Podstawowe badanie wzroku obejmuje:
wywiad z pacjentem – jego celem jest poznanie nawyków i trybu funkcjonowania, żeby móc zaproponować najlepiej dostosowane do nich szkła,
komputerowe badanie wzroku,
dobór szkieł korekcyjnych,
ocenę oka w lampie szczelinowej.
Wszystkie etapy badania wzroku są bezbolesne. Nowoczesne urządzenia pomagają natomiast precyzyjnie określić wadę i dobrać odpowiednią korekcję.
Kto wykonuje badanie wzroku?
Badania wzroku wykonuje przede wszystkim okulista. Jest on wyspecjalizowany do wszechstronnej diagnozy wad widzenia i chorób oczu. Może dobierać odpowiednie szkła korygujące oraz prowadzić leczenie chorób takich jak np.
jaskra,
zaćma,
AMD (zwyrodnienie plamki żółtej),
retinopatia,
gradówka.
Każde z wymienionych schorzeń wymaga przeprowadzenia dodatkowych testów pod kątem tej konkretnej dolegliwości. Takie specjalistyczne badania może wykonywać tylko okulista. Jednak do prowadzenia badań refrakcji i doboru pomocy wzrokowych wykwalifikowany jest także optometrysta. Podobnie jak okulista, może on prowadzić badania pod kątem wad wzroku i dobrać odpowiednią korekcję. Ustali na przykład, które z poniższych rozwiązań będzie najkorzystniejsze dla pacjenta:
okulary progresywne,
okulary do pracy (do bliży i odległości średnich),
okulary jednoogniskowe.
Zarówno badania pod kątem doboru korekcji, jak i chorób oczu prowadzi Zakład optyczny Joanna Trzcinowicz. Specjaliści z tej placówki zajmują się zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. Precyzyjnie dobierają najlepsze możliwe pomoce wzrokowe, a w razie potrzeby leczą dolegliwości chorobowe. W tym salonie można nie tylko przebadać wzrok, ale też wykonać zalecone przez okulistę lub optometrystę okulary. Duży wybór oprawek umożliwia dobranie ich nie tylko do wady wzroku, ale też gustu, charakteru i wyglądu pacjenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana