Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co to jest poradnia specjalistyczna?
Poradnia to inaczej ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Lekarze udzielają w tym miejscu porad medycznych pacjentom. Jak wygląda korzystanie z usług w poradniach? Na co możesz liczyć i jakie dokumenty są potrzebne w ramach leczenia NFZ? Dowiedz się wszystkiego z naszego artykułu. Zobacz, jakie są rodzaje poradni specjalistycznych. Sprawdź, czym się różnią od przychodni zdrowia.
Jakie są rodzaje poradni specjalistycznych?
Poradni jest naprawdę wiele. Lekarze specjalizują się w różnych dziedzinach. Nie ma się co dziwić. Zdrowie ludzkie jest bardzo złożone. Możemy wymienić przykładowe rodzaje poradni specjalistycznych:
- psychologiczno-pedagogiczną
- zdrowia psychicznego
- neurologiczną
- gastrologiczną
- laryngologiczną
- ginekologiczną
- dermatologiczną
- ortopedyczną
- chirurgiczną
- nefrologiczną
- preluksacyjną
- alergologiczną
- onkologiczną
- chorób płuc
- reumatologiczną
- kardiologiczną.
Są poradnie przeznaczone tylko dla dzieci albo tylko dla dorosłych. Niektóre są bardziej wyspecjalizowane np. endokrynologiczno-ginekologiczna.
Czy do poradni trzeba mieć skierowanie?
Jeśli chcesz skorzystać z leczenia w ramach NFZ, potrzebujesz skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub innego specjalisty. Wiele osób zastanawia się, czy do poradni onkologicznej trzeba mieć skierowanie. Musisz wiedzieć, że skierowanie nie jest potrzebne w tym przypadku, jak również wtedy, gdy planujesz udać się do:
- psychiatry
- wenerologa
- dentysty
- ginekologa
- położnika.
Poza tym z konieczności przedstawiania skierowania wyłączone są osoby, które:
- są inwalidami wojennymi, wojskowymi, kombatantami i były represjonowane,
- straciły wzrok w wyniku wojny (cywile),
- wykonywały zadania za granicą (np. żołnierze, weterani) — trzeba być uprawnionym do leczenia bez skierowania w takiej sytuacji,
- chorują na gruźlicę,
- są zakażone HIV,
- są uzależnione od alkoholu, środków psychoaktywnych lub odurzających,
- mają znaczny stopień niepełnosprawności,
- działały w przeszłości w opozycji antykomunistycznej.
Ile jest ważne skierowanie do poradni specjalistycznej?
Zgodnie z prawem, skierowanie jest ważne tak długo, jak długo istnieje przyczyna jego wystawienia. Wyjątkiem jest rehabilitacja w poradni fizjoterapeutycznej, na którą musisz się umówić w ciągu 30 dni od otrzymania skierowania. Ważne jest też to, by do 14 dni od rejestracji dostarczyć jego oryginał do placówki medycznej. Inaczej przepadnie ci termin. Niekiedy wypisuje się skierowania drogą elektroniczną. Warto wiedzieć, że sam decydujesz o tym, do jakiej jednostki się udasz. Może być nawet w innym województwie. Nie ma tutaj ograniczeń.
Czym poradnia różni się od przychodni zdrowia?
Przychodnia to szersze pojęcie. Świadczy się w niej zarówno usługi podstawowej opieki zdrowotnej, jak i specjalistycznej — czyli porady. Internista lub pediatra kieruje pacjentów do specjalistów, kiedy jest taka potrzeba. Jeśli potrzebujesz specjalistycznych badań, musisz wcześniej skonsultować się z lekarzem o danej specjalizacji. Wyjątkiem jest badanie przewodu pokarmowego — na nie kieruje także lekarz POZ.
Poradnia specjalistyczna prywatna vs. w ramach ubezpieczenia
Zaletą korzystania z prywatnych poradni specjalistycznych jest oczywiście o wiele krótszy czas oczekiwania na konsultację. Niestety jakość usług również bywa lepsza. Oczywiście nie zawsze. W ramach ubezpieczenia dostaniesz się szybciej na wizytę czy badanie, jeśli skierowanie ma status pilnego. Często jednak nie możemy czekać. Wtedy trzeba zapłacić za poradę lekarską.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana