Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy pryskane warzywa i owoce są bezpieczne?
Bez zastosowania oprysków płody rolne i sadownicze stałyby się pożywieniem dla insektów, grzybów i innych szkodników. Dlatego też wykorzystywanie pestycydów to konieczne działanie w walce z niekorzystnymi czynnikami. Narażenie na spożycie zbyt dużej ilości środków ochrony roślin wiąże się z rozwojem poważnych chorób, jednak odpowiednie kontrole stężenia szkodliwych substancji przeprowadzane przez różne organizacje ograniczają to ryzyko do minimum.
Prykanie owoców i warzyw — czym są pestycydy?
Pestycydy nazywa się inaczej środkami ochrony roślin. Do ich głównych zadań należy ochrona gatunków uprawnych, w tym warzyw i owoców, przed grzybami, owadami i chwastami. Dzięki ich zastosowaniu możliwe okazuje się utrzymanie plonów w dobrej kondycji zdrowotnej, co pośrednio ma również wpływ na konsumenta. Używanie pestycydów w rolnictwie i ogrodnictwie jest regulowane prawnie. Zezwolenia na stosowanie środków ochrony roślin wydaje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Pozostałości oprysków w żywności uniknąć się nie da, chyba że korzysta się z oferty rolników stosujących tylko naturalne sposoby uprawy. W rzeczywistości jednak wybieranie takich źródeł to rzadkość. Wpływa na to mała dostępność w pełni ekologicznych produktów oraz ich wysoka cena. Kupując więc warzywa i owoce w sklepie bądź na targu, trzeba zdać się na własną intuicję lub skorzystać ze sprawdzonych dostawców, jakim jest np. Golden Fruits.
Jakie owoce i warzywa wybierać?
W Polsce kontrolą bezpieczeństwa żywności zajmuje się Sanepid. Dzięki pobieraniu próbek między innymi ze świeżych owoców, warzyw czy mięsa, przeprowadzane są specjalistyczne badania. Ich wyniki określają poziom pozostałości pestycydów w jedzeniu. Są one częścią corocznego raportu przygotowywanego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Jego zadaniem jest naukowa ocena ryzyka związanego ze spożywaniem produktów pochodzących z europejskich rynków.
Z otrzymanych raportów wynika, że niektóre owoce i warzywa są bardziej podatne na wchłanianie szkodliwych substancji. Można więc wymienić gatunki, które cechują się najwyższym stężeniem toksyn. Kupując je, warto decydować się na wariant ekologiczny lub ofertę zaufanego sprzedawcy.
Niezbyt korzystnie pod względem zawartości pozostałości środków ochrony roślin wypada truskawka. Ten chętnie spożywany wiosną i latem owoc, może zawierać od kilku do nawet kilkunastu różnych pestycydów. Podobnie sytuacja prezentuje się w przypadku nektarynek i brzoskwiń, które także wykazują duże ilości środków ochrony roślin.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana