Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy to prawda, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego wady zgryzu mogą powrócić?
Wady zgryzu to powszechnie występujący u pacjentów problem, który może powodować nie tylko pogorszenie estetyki uśmiechu, ale również problemy z przeżuwaniem pokarmów i wadami wymowy. Leczenie ortodontyczne zazwyczaj trwa przynajmniej kilkanaście miesięcy i wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami, dlatego też wielu pacjentów zastanawia się: czy po zakończeniu leczenia ortodontycznego i zdjęciu aparatu na zęby wada zgryzu może powrócić? Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.
W jakim celu stosowane jest leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne stosowane jest w celu zlikwidowania wykrytej u pacjenta wady zgryzu. Problem ten może się pojawić u pacjentów w różnym wieku. Najczęściej jednak na początku jest diagnozowany jeszcze w wieku dziecięcym. Nie każdy rodzic może sobie jednak pozwolić na rozpoczęcie leczenia wady zgryzu u swojego dziecka, dlatego też leczenie ortodontyczne tak często jest rozpoczynane u pacjentów dorosłych.
Przeczytaj również: Jak znaleźć sprawdzonego dentystę?
Jeżeli będąc na wizycie kontrolnej w gabinecie stomatologicznym usłyszymy, że powinniśmy zająć się leczeniem wady zgryzu, bo nieprawidłowe ustawienie zębów powoduje niszczenie u nas i ich i przyzębia i przez to tak często jesteśmy zmuszeniu poddawać się leczeniu stomatologicznemu, nie powinniśmy zwlekać tylko od razu umówić się na wizytę wstępną w gabinecie ortodontycznym.
Przeczytaj również: Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
Jakie są metody leczenie ortodontycznego?
Sposób leczenia ortodontycznego zależy przede wszystkim od wieku pacjenta. U dzieci, u których nie doszło jeszcze do wyrżnięcia się wszystkich zębów stałych, w leczeniu wady zgryzu stosuje się ruchome aparaty na zęby, które dziecko nosi przez kilka godzin w ciągu dnia. Z kolei po pojawieniu się zębów stałych leczenie wady zgryzu wymaga już zastosowania stałych aparatów na zęby. Celem leczenia ortodontycznego jest zawsze ustawienie wszystkich zębów w prawidłowych miejscach w łukach zębowych. Po zakończeniu leczenia wady zgryzu zęby są idealnie ustawione, ale później konieczne jest jeszcze utrwalenie osiągniętego efektu leczenia, żeby uniknąć powrotu wady zgryzu.
Przeczytaj również: Podstawowe elementy profilaktyki stomatologicznej
W jaki sposób utrwala się efekty leczenia wady zgryzu?
W celu uniemożliwienia zębom powrotu do wcześniejszego ustawienia lub do innej zmiany swoich pozycji konieczne jest wprowadzenie retencji. Na czym polega retencja wytłumaczył nam nasz rozmówca, lekarz ortodonta z Kliniki Dentystycznej S Dental Clinic w Warszawie, na Bielanach:
Tuż po zdjęciu pacjentowi stosowanego w leczeniu wady zgryzu aparatu na zęby ortodonta zleca przygotowanie indywidualnie dobranego aparatu retencyjnego. Czas stosowania retencji może być różny. Zależy przede wszystkim od wieku pacjenta i od stopnia złożoności wyleczonej wady zgryzu.
Podobnie, jak w przypadku aparatów na zęby, aparaty retencyjne dzieli się na stałe i na ruchome. Stały aparat jest w formie cienkiego drutu, który przykleja się do łuku zębowego, od strony języka. Taki aparat retencyjny jest wygodny w użytkowaniu, nie trzeba pilnować tego, żeby w odpowiednim momencie zacząć go stosować i żeby też po pewnym czasie go zdjąć. Jest też niewidoczny, więc nie ma negatywnego wpływu na estetykę uśmiechu. Jedyne utrudnienie polega na utrudnionej higienie jamy ustnej, ponieważ zawsze trzeba uważać na znajdujący się od strony języka drut.
Drugą metodą prowadzenia retencji jest wybranie ruchomego aparatu retencyjnego. Takie aparaty są dostępne w różnych wariantach, jako płytka retencyjna, która wyglądem przypomina ruchomy aparat na zęby lub jako pozycjoner, który wygląda jak stosowana podczas wybielania zębów nakładka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana