Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest informacja medyczna i kto ma prawo do jej wglądu?
Informacja medyczna uregulowana jest przepisami prawnymi. Nie każdy ma do niej dostęp. Kto więc ma i kto jej udziela? Dowiedz się wszystkiego w tym temacie, czytając nasz artykuł. Sprawdź, czego wymagają określone placówki do udzielenia informacji medycznej. Jak zdobyć upoważnienie do wglądu do dokumentów o stanie zdrowia? Zobacz, w jaki sposób postępuje się w bardziej skomplikowanych sytuacjach.
Czym jest Informacja medyczna?
Informacja medyczna zawiera dane pacjenta, opis jego stanu zdrowia i leczenia. Poza tym:
- sugerowane badania diagnostyczne,
- zalecenia co do trybu życia,
- skutki niepodjęcia lub przerwania leczenia.
To rodzaj poufnych dokumentów, których prywatność chroniona jest polskim prawem. W związku z tym, zabezpiecza się do nich dostęp zarówno w placówkach, jak i bazach elektronicznych. O szczegółowych zasadach związanych z systemem informacji medycznej przeczytasz w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.
Kto może otrzymać informację medyczną?
Informację medyczną NFZ i w prywatnych placówkach może otrzymać osoba upoważniona do tego przez pacjenta. W tym celu trzeba wypełnić upoważnienie do informacji medycznej przed rozpoczęciem leczenia. Nie ma specjalnych wymagań co do formy pisma. Ważne jest, by widniały tam:
- data i miejsce,
- dane osoby upoważnionej i pacjenta,
- podpis upoważniającego.
Wystarczy podać dane osoby, która będzie mogła dowiedzieć się, w jakim stanie jest pacjent. Istnieje możliwość uzyskania kopii upoważnienia z innej placówki medycznej niż tej, w której znajduje się bliska osoba, jeżeli jest ona nieprzytomna.
Czy informacja medyczna może być udzielona bez upoważnienia?
Zdarza się, że ktoś nie upoważni nikogo do wglądu do dokumentacji o swoim stanie zdrowia. Co jeśli trafi do szpitala? Czy rodzina może się czegoś dowiedzieć od lekarza? Jeśli osoba jest nieprzytomna, specjalista ma prawo udzielić informacji medycznej bliskim osobom. Co ważne, pojęcie bliskich jest określone w Ustawie o prawach pacjenta i w Rzeczniku Praw Pacjenta w art. 3 (Katalog pojęć ustawowych). Należą do nich:
- małżonek,
- krewny do drugiego stopnia,
- powinowaty do drugiego stopnia,
- osoba we wspólnym pożyciu,
- osoba wskazana przez samego pacjenta.
Warto wiedzieć, że w przypadku osób małoletnich, lekarz informuje opiekunów prawnych o stanie zdrowia pacjenta. Powyżej 16. roku życia informacji medycznej udziela się już bezpośrednio pacjentowi.
Telefoniczna informacja medyczna – czy jest możliwa?
Udzielanie telefonicznej informacji medycznej jest bardziej skomplikowane. Trudniej bowiem jest wtedy zidentyfikować osobę po drugiej stronie słuchawki. Inna sytuacja występuje, gdy to lekarz dzwoni do bliskich osób pacjenta, po uzyskaniu od niego kontaktu. A jeżeli jest nieprzytomny? Personel często odmawia pomocy dzwoniącym. Powinien jednak podjąć próby zidentyfikowania osoby.
Warto wiedzieć, że w ramach publicznej służby zdrowia funkcjonuje całodobowa informacja medyczna. Z infolinią skontaktujesz się bezpłatnie pod numerem telefonu: 800 190 590.
Czy lekarz może nie udzielić informacji medycznej pacjentowi?
Nie każdy chce znać szczegóły dotyczące swojego zdrowia. Wystarczy powiedzieć lekarzowi, by nie udzielał nam informacji. Zarówno informacja, jak i brak informacji są prawem każdego obywatela.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana