Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest kinesiotaping?
Ból w pewnym momencie dotyka każdego człowieka. Zmagamy się w nim w wielu życiowych sytuacjach i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że może on znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nie dziwi wiec fakt, że stale poszukujemy skutecznych rozwiązań, które mogłyby ograniczyć dolegliwości bólowe, a tym samym znacząco poprawić komfort życia. Jednym z nich jest kinesiotaping. Dowiedz się, co to takiego.
Jak działa plastrowanie dynamiczne?
Kinesiotaping to metoda lecznicza nazywana również plastrowaniem dynamicznym. Nazwa ta wynika z faktu, że do leczenia bólu używane są plastry wykonane z bawełny. Po raz pierwszy użyto ich na olimpiadzie w Seulu, gdzie pomagały sportowcom. Podłożem znanego nam dzisiaj kinesiotapingu była jednak terapia manualna opracowana w latach siedemdziesiątych przez japońskiego chiropraktyka.
Przeczytaj również: Kinesiotaping w praktyce. Jak działa plastrowanie dynamiczne?
Plastry do kinesiotapingu pokryte są hipoalergicznym klejem akrylowym, który aktywowany jest przez ciepło wydzielane przez skórę. Ich grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość zbliżone są do parametrów ludzkiej skóry, dlatego też idealnie się z nią stapiają, co ma przełożenie na skuteczność działania. Plaster umieszczony na ciele ma oddziaływanie na receptory bólu, dzięki czemu leczy nadwyrężone mięśnie czy też zwyrodniałe stawy. Co istotne, nie ogranicza on swobody ruchów mięśni, jeżeli jego elastyczność jest właściwie dobrana. O dokładną zasadę działania kinesiotapingu zapytaliśmy specjalistę z Never Average.
Plastry nakleja się na skórze w miejscu, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe. Jako że plaster unosi skórę, zwiększa jednocześnie przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami, co ma efekt leczniczy. Zaletą tej metody jest fakt, że plastry działają niemal natychmiast po naklejeniu. Szybkie działanie przeciwbólowe jest wynikiem działania taśmy na włókna biorące udział w przewodzeniu informacji o bólu, dzięki czemu zmniejsza się wrażliwość układu sensomotorycznego, wyjaśnia nasz rozmówca.
Na jakie dolegliwości pomaga kinesiotaping?
Kinesiotaping pełni kilka funkcji. Przede wszystkim oddziałuje na różne funkcje mięśni. Rozluźnia je, stymuluje napięcie lub wspomaga ich pracę, kiedy są osłabione. Tym samym korzystnie wpływa na funkcjonowanie stawów. Ponadto właściwie dobrane plastry wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego, co jest efektem zapobiegania zastojowi limfy. Najczęstszymi wskazaniami do stosowania plastrowania dynamicznego są: stany po urazach i kontuzjach, bóle ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, korekcja wad postawy, przyspieszenie procesów rekonwalescencji, obrzęki limfatyczne, a także porażenie nerwu twarzowego. Kinesiotaping jest także doskonałym sposobem na wspomaganie fizjoterapii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana