Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym przejawia się zwyrodnienie plamki żółtej i jak je leczyć?
Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą obserwowaną głównie u osób w podeszłym wieku. Dochodzi wówczas do zmian w obszarze plamki oka zlokalizowanej w siatkówce. W efekcie pogarsza się ostrość widzenia centralnego, które jest niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Może być to przyczyną ślepoty, zmiany mogą objąć oboje oczu. Dowiedz się, jakie są typowe objawy tego schorzenia i jak się je leczy!
Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej?
Istotą zwyrodnienia plamki żółtej jest tworzenie się nienaturalnych naczyń krwionośnych w obrębie błony naczyniowej oka. W efekcie dochodzi do odpływu składników morfotycznych krwi, takich jak krwinki białe, czerwone oraz płytkowe z fizjologicznych naczyń do tych patologicznych. Skutkiem tego z kolei jest rozwój stanu zapalnego i powstawanie tzw. druz, a więc bezpostaciowych złogów białkowo-tłuszczowych. Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą przewlekłą, której nieleczenie może spowodować utratę wzroku. Choroba ta może wynikać z wielu czynników. Do głównych zalicza się:
Przeczytaj również: Dlaczego wraz z wiekiem pogarsza się wzrok?
- wiek – dotyka głównie osoby po 50. roku życia,
- płeć – szczególnie narażone są kobiety po menopauzie,
- nadciśnienie tętnicze,
- palenie tytoniu,
- miażdżyca,
- otyłość,
- wysoki poziom cholesterolu,
- uwarunkowania genetyczne, w szczególności nadwzroczność, która wiąże się z zaburzeniami kształtu rogówki.
Zwyrodnienie plamki żółtej może mieć formę zanikową, a więc suchą, oraz wysiękową – mokrą. Choroba polega na uszkodzeniu delikatnych komórek siatkówki w obszarze plamki żółtej. W efekcie w centralnym widzeniu powstaje martwy punkt, który uniemożliwia wyraźne widzenie obiektów położonych na linii widzenia. Z czasem objawy tego zwyrodnienia mogą się pogłębiać, dlatego ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, np. korekcja wzroku.
Jak się leczy zwyrodnienie plamki żółtej?
Wśród popularnych metod leczenia zwyrodnienia plamki żółtej wyróżnia się zastrzyki oraz zabiegi laserowe. Pierwszy sposób polega na znieczuleniu oka oraz podaniu cienką igłą leków anty-VEFG bezpośrednio do gałki ocznej. Iniekcja powinna być powtarzana zgodnie z zaleceniami lekarza. Odpowiednio dobrany lek może zatrzymać wyciek z naczyń krwionośnych i ich dalszy rozrost.
Wykorzystanie lasera polega na wprowadzeniu do krwi pacjenta barwników, które wiążą się z nowo tworzącymi się błonami oraz naczyniami. Kolejnym etapem jest niszczenie tych błon za pomocą lasera.
Sposób leczenia zwyrodnienia plamki żółtej zależy przede wszystkim od postaci i stopnia zaawansowania schorzenia. Lekarz i pacjent podejmują decyzję po przeanalizowaniu danego przypadku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana