Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego wraz z wiekiem pogarsza się wzrok?
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, dlatego też zależy nam na tym, aby jak najdłużej zachować go w pełnej sprawności. Niestety naturalną konsekwencją starzenia się organizmu jest także utrata ostrości widzenia. Przeczytaj, dlaczego wraz z wiekiem pogarsza się wzrok i dowiedz się, czy można temu zapobiegać.
Jak z wiekiem zmienia się akomodacja oka?
Ludzkie oko to jeden z najbardziej skomplikowanych narządów, za którego prawidłowe działanie odpowiada wiele elementów. Jednym z najważniejszych jest elastyczna soczewka, skupiająca światło na siatkówce. Znajdujące się wokół niej mięśnie wpływają na to, że zmienia ona kształt, co pozwala wyraźnie widzieć obiekty usytuowane zarówno w bliży, jak i dali. Kiedy podczas skurczu przybiera kształt kulisty, pozwala lepiej widzieć z bliska, natomiast w czasie rozkurczu spłaszcza się, dzięki czemu umożliwia widzenie obiektów oddalonych, co nazywane jest akomodacją.
Przeczytaj również: Czym przejawia się zwyrodnienie plamki żółtej i jak je leczyć?
Prawidłowa akomodacja daje możliwość wyraźnego widzenia - wyjaśnia okulista Piotr Jaworski z Centrum Okulistyki Dla Dzieci i Dorosłych Optomed. Niestety wraz z wiekiem soczewka oka twardnieje i jest mniej sprężysta. Efektem tego jest powolna utrata zdolności do zmiany jej kształtu. Proces zmian jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym związanym ze starzeniem się organizmu ludzkiego i najczęściej zaczyna się już po ukończeniu 40. roku życia. Z czasem on postępuje, aby około 60. roku życia oko całkowicie utraciło zdolność do akomodacji.
Pogarszanie się wzroku zwykle po 40. roku życia związane z osłabieniem akomodacji oka określane jest jako starczowzroczność lub prezbiopia. W wyniku tego procesu oko traci możliwość oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. I choć dbałość o higienę wzroku może nieco spowolnić starczowzroczność, nie da się jej uniknąć, ponieważ zmiany powstające w soczewce są naturalną konsekwencją starzenia się organizmu.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem
Drugą z częstszych przyczyn pogarszania się ostrości widzenia wraz z wiekiem jest zwyrodnienie plamki żółtej. Jest ona najważniejszym obszarem siatkówki i znajduje się w samym jej centrum. Zawiera najwyższe stężenie światłoczułych komórek (prawie 90% całej siatkówki), które są odpowiedzialne za ostre, szczegółowe, widzenie centralne. Zwyrodnienie plamki występujące w dwóch postaciach – suchej oraz mokrej (wysiękowej) może początkowo powodować lekko nieostre widzenie centralne, zarówno z bliska, jak i z daleka. Centrum widzenia może być także zamazane, zasłonięte lub skrzywione, a obszar ten powiększa się wraz z postępem choroby. Strefa mroczka (pogorszonego widzenia) rozwija się, pojawiają się problemy w rozpoznawaniu kolorów i drobnych szczegółów. Najczęściej następuje to po 60. roku życia. W przypadku dostrzeżenia niepokojących objawów, należy się jak najszybciej zgłosić do okulisty, ponieważ wczesna diagnostyka to możliwość szybkiej reakcji i zastosowania odpowiedniego postępowania leczniczego, które może opóźnić pogarszanie się wzroku.
Starzenie się organizmu jest naturalnym procesem, którego nie da się zatrzymać. W jego wyniku osłabia się funkcjonowanie wszystkich organów, w tym także i wzroku. I choć jest to nieuchronne, zdrowy styl życia może nieco opóźnić powstawanie zmian. Prawidłowa dieta, dbałość o higienę wzroku, a także regularne wizyty u okulisty to jedyne, co możemy w tej sytuacji zrobić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana