Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do czego służy nebulizator?
Nebulizator to niewielka maszyna, która wytwarza mgiełkę z płynnych leków, umożliwiając szybsze i łatwiejsze wchłanianie do płuc. Zazwyczaj są dostępne zarówno w wersji elektrycznej, jak i zasilanej bateryjnie i są albo przenośne. Obie wersje nebulizatorów składają się z podstawy na sprężarkę powietrza, małego pojemnika na płynne leki, rurki łączącej sprężarkę powietrza z pojemnikiem na lek.
Jak działa nebulizator?
Nad pojemnikiem na lek znajduje się ustnik lub maska, której używasz do wdychania mgiełki. Nebulizator jest pomocny w różnych stanach, w tym przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, astmie, zapaleniu oskrzeli, mukowiscydozie. Urządzenia te są również pomocnym sposobem podawania leków podczas opieki paliatywnej i podczas choroby bardzo małych dzieci. Nebulizator dostarcza płynny lek przez sprężone powietrze. Podczas gdy osoby z astmą zwykle używają zarówno nebulizatorów, jak i inhalatorów, czasami nebulizator może być łatwiejszy w użyciu, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Jednakże, gdy drogi oddechowe stają się zwężone — jak podczas ataku astmy — inhalator jest najprawdopodobniej najlepszym wyborem, ponieważ ustawienie nebulizatora może zająć trochę czasu. Dystrybutor sprzętu do rehabilitacji ortopedycznej Coremed poleca nebulizatory strumieniowe, ultradźwiękowe i siatkowe. Są to najlepsze dostępne na rynku i najskuteczniejsze urządzenia. Można je stosować również w domu.
Rodzaje nebulizatorów
Dostępne są trzy główne typy nebulizatorów:
nebulizatory strumieniowe, które wytwarzają aerozol z leków za pomocą sprężonego gazu (takiego jak powietrze). Są to najczęściej stosowane rodzaje nebulizatorów,
nebulizatory ultradźwiękowe, które wytwarzają aerozol za pomocą wibracji o wysokiej częstotliwości. Są one częściej stosowane w szpitalach i zazwyczaj nie są przeznaczone do użytku osobistego,
nebulizatory siatkowe, które wykorzystują nasadkę z siatki z małymi otworami, które pomagają w bardzo wydajnym dozowaniu leków. Te nebulizatory są nowsze i często bardziej skuteczne niż inne urządzenia.
Nebulizatory są dostępne w modelach domowych (stołowych) i przenośnych. Nebulizatory domowe są większe i trzeba je podłączyć do gniazdka elektrycznego. Przenośne nebulizatory działają na baterie lub można je podłączyć do gniazdka samochodowego. Niektóre są tylko trochę większe niż talia kart, więc możesz je nosić w torbie lub plecaku. Nebulizatory są przydatne w przypadku podawania leków na astmę dla niemowląt lub małych dzieci. Są również pomocne, gdy masz problemy z używaniem inhalatora na lub potrzebujesz dużej dawki leku wziewnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana