Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
Noszenie aparatu przyczynia się do poprawy estetyki uśmiechu i wyeliminowania wad wymowy. Niweluje również ryzyko powstawania próchnicy i paradontozy. Korzyści wynikające z zastosowania leczenia ortodontycznego powodują, że decyduje się na nie coraz więcej osób z różnych grup wiekowych. Przed założeniem aparatu często pojawia się pytanie, jak długo może trwać cały proces leczenia?
Długość leczenia ortodontycznego
Długość leczenia ortodontycznego zależy od wielu czynników i jest kwestią indywidualną. W przypadku nastolatków leczenie trwa najczęściej około roku, podczas gdy u dorosłych czas ten wydłuża nawet do 3 lat. Tak duża rozbieżność wynika ze złożoności całego procesu. Na długość leczenia ortodontycznego wpływają między innymi:
Przeczytaj również: Czy to prawda, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego wady zgryzu mogą powrócić?
wiek pacjenta — mimo że założenie aparatu jest możliwe w każdym momencie życia, to rezultaty widoczne będą najszybciej u nastolatków. Wynika to z faktu, że młode struktury kostne są dużo bardziej podatne na korygowanie, ze względu na trwający wzrost;
typ aparatu — rozwój ortodoncji sprawił, że na rynku pojawiło się dużo więcej nowych modeli aparatów, w tym także takich, które można indywidualnie dobrać do cech pacjenta. Najbardziej zaawansowane rodzaje pozwalają znacznie skrócić czas leczenia;
wada zgryzu — stopień złożoności problemu ze zgryzem ma największy wpływ na długość leczenia. W niektórych sytuacjach niezbędne okazuje się wdrożenie metod chirurgicznych w celu usunięcia niektórych zębów. Zły stan uzębienia, ubytki i próchnica powodują konieczność przeprowadzenia zabiegów leczniczych przed założeniem aparatu.
Średni czas leczenia ortodontycznego wynosi 2 lata, należy jednak pamiętać, jak wiele czynników warunkuje przebieg całego procesu i jak bardzo jest on skomplikowany.
Leczenie ortodontyczne — przebieg
W profesjonalnych klinikach pierwszym krokiem w stronę ładnych zębów jest przeprowadzenie diagnostyki. Dokładny przebieg tego etapu zależy od możliwości, jakimi dysponuje gabinet ortodontyczny. Gliwice to jedno z wielu miast, w których znajdują się doświadczeni specjaliści. Na podstawie zebranych informacji można ustalić plan leczenia, wybrać typ aparatu i przygotować harmonogram wizyt. Następnie następuje nałożenie aparatu i poinstruowanie pacjenta odnośnie higieny.
Zaplanowane wizyty kontrolne odbywają się co 4-5 tygodni. Po uzyskaniu zamierzonych efektów można zdjąć aparat i porównać stan sprzed leczenia z obecnym. Przedostatni etap leczenia polega na noszeniu aparatu retencyjnego, który umożliwia utrzymanie zębów we właściwej pozycji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana