Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak leczyć jaskrę?
Mianem jaskry określa się uszkodzenie nerwu wzrokowego powodujące postępujące zmiany w polu widzenia, które mogą doprowadzić do całkowitej ślepoty. Sposób leczenia jaskry zależy od jej typu oraz stopnia zaawansowania choroby i jest indywidualnie dobierany przez lekarza okulistę. W tym artykule przedstawiamy dostępne metody leczenia tego schorzenia.
Leczenie farmakologiczne jaskry
Leczenie zachowawcze jest zwykle pierwszą metodą stosowaną do terapii jaskry. Polega na obniżeniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Terapia farmakologiczna polega na zakraplaniu oczu kroplami przeciwjaskrowymi dobranym do rodzaju schorzenia. Jeśli początkowo włączony jeden lek nie okaże się wystarczająco skuteczny, lekarz może zdecydować o włączeniu kolejnego czy kolejnych leków. Zdarza się czasem, że krople przeciwjaskrowe są słabo tolerowane, mało efektywne lub powodują niewielkie działania niepożądane. Wówczas pozostaje leczenie zabiegowe jaskry, np. zabieg laserowy lub chirurgiczny.
Zabiegi laserowe w terapii jaskry
Zabiegi z wykorzystaniem lasera emitującego wiązkę światła są skuteczną, nowoczesną metodą leczenia jaskry. Do zalet laseroterapii należą mała inwazyjność, bezpieczeństwo i szybka rekonwalescencja. Najczęściej przeprowadzane zabiegi to:
- Irydotomia laserowa – stosowana w przypadkach jaskry zamykającego się kąta przesączania. Polega na przecięciu tęczówki, co umożliwia odpływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Trwający kilka minut zabieg wykonuje się laserem Nd:YAG o długości fali 1064 nm;
- Selektywna trabekuloplastyka laserowa (STL) – to procedura obniżająca ciśnienie wewnątrzgałkowe, wykonywana w jaskrze z otwartym kątem przesączania, która może być powtarzana. STL ułatwia odpływ cieczy wodnistej z oka przez kąt przesączania.
- Przeztwardówkowa cyklofotokoagulacja laserem diodowym (TSCPC) – zabieg wykonywany w przypadku jaskry zaawansowanej, opornej na leki obejmuje laseroterapię wiązką o długości fali 810 nm. Celem jest zniszczenie nabłonka wydzielniczego wyrostków ciała rzęskowego, które produkują ciecz wodnistą. W efekcie obniża się ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Nowoczesna technologia laserowa to duży krok w leczeniu jaskry. Prócz skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, możemy użyć szybkich i skutecznych zabiegów laserowych, które ograniczają postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego oraz poprawiają komfort życia pacjentów. Metody te nie są uciążliwe – a proces rekonwalescencji jest niezwykle krótki i nieskomplikowany – wyjaśnia ekspert z Centrum leczenia chorób oczu Pryzmat w Gliwicach i Rybniku.
Zabiegi chirurgiczne w terapii jaskry – trabekulektomia
Chirurgiczne leczenie jaskry jest metodą, po którą sięga się, gdy leczenie zachowawcze i terapia laserowa nie przynoszą efektów lub z różnych przyczyn nie mogą zostać zastosowane. Najczęściej dotyczy to jaskry szybko postępującej czy zaawansowanej.
Trabekulektomia to bardzo skuteczny oraz najczęściej przeprowadzany zabieg chirurgiczny w leczeniu jaskry. W jej trakcie wykonuje się nową drogę odpływu cieczy wodnistej, tworząc przetokę w tkankach oka. Wycina się fragment tkanki w okolicy kąta przesączania, co powoduje powstanie tzw. pęcherzyka filtracyjnego pod górną powieką. Efektem operacji jest obniżenie ciśnienia i zahamowanie dalszego uszkodzenia nerwu wzrokowego z powodu jaskry.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana