Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak opiekować się seniorem cierpiącym na demencję?

Demencja to przypadłość bardzo powszechna wśród osób starszych – jest ona jedną z głównych przyczyn ich niesamodzielności. Co więcej, nie ma skutecznej metody leczenia chorób, które ją wywołują, dlatego stan seniorów z czasem pogarsza. Tym samym potrzebują oni coraz bardziej troskliwej opieki. Dowiedz się, w jaki sposób należy opiekować się osobami starszymi zmagającymi się z demencją.
Czym jest demencja?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, demencja nie jest chorobą samą w sobie – nazywa się tak zespół objawów, towarzyszących rozwojowi tzw. chorób otępiennych. Najczęściej występującą z nich jest choroba Alzheimera – pozostałe to np. choroba Creutzfeldta-Jakoba czy otępienie z ciałami Lewy’ego. Pierwszym wyraźnym objawem jest utrata pamięci krótkotrwałej, tj. pamięci o niedawnych wydarzeniach. Z czasem dochodzą do tego m.in. problemy językowe (zapominanie, mylenie słów), utrata umiejętności wykonywania podstawowych czynności, gwałtowne zmiany nastroju, zmiany osobowości, a w ostatnich etapach utrata zdolności do chodzenia, mówienia czy jedzenia.
Ponieważ demencja to stan wymagający dużej uwagi i doświadczenia, w ofertach pracy dla opiekunów oferowanych przed pośredników takich jak agencja Prestige24h, jest ona zazwyczaj wymieniona.
Jak opiekować się pacjentem z demencją?
Sposób opieki nad osobą starszą cierpiącą na demencję uzależniony jest przede wszystkim od stopnia rozwoju choroby. Seniorzy na pierwszym etapie mogą wiele czynności wykonywać samodzielnie lub przy niewielkiej pomocy opiekuna. Z kolei seniorzy w fazie terminalnej są w praktyce całkowicie niesamodzielni, a opieka nad nimi polega przede wszystkim na karmieniu ich, myciu, monitorowaniu stanu ich zdrowia. Niezależnie jednak od tych warunków, opiekun powinien pamiętać o:
dużej cierpliwości i zrozumienia – choroby otępienne wpływają na zachowanie osób starszych, które przestają kontrolować swoje zachowania i odruchy.
spokoju – seniorzy cierpiący na demencję często czują się zagrożeni, stąd bierze się ich agresja. Zadaniem opiekuna jest łagodzenie emocji – można np. odwracać uwagę rozdrażnionego seniora na inny temat.
empatii – osoby z demencją z czasem tracą zdolność komunikowania swoich potrzeb, w tym tych fizjologicznych takich jak pragnienie czy głód. Opiekun powinien więc bardzo uważnie obserwować pacjenta oraz dbać o regularne wykonywanie wszystkich obowiązków (karmienie, mycie etc.).
Poza tym bardzo ważne jest komunikowanie się z seniorem w taki sposób, by był w stanie zrozumieć, co się do niego mówi – słowa należy wypowiadać spokojnie, powoli, wyraźnie i odpowiadać na pytania bez złości i zniecierpliwienia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana