Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak postępować ze stomią?
Stomia to sztuczne otwarcie na powierzchni skóry, połączone z jelitem, które służy jako alternatywny wyjście dla kału i gazów. Stomia jest wykonywana przez chirurga w przypadku występowania nowotworu jelita grubego lub niedrożności jelit. Jakie są inne przyczyny wykonania stomii? W jaki sposób należy o nią dbać? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiadamy na powyższe pytania.
Czym jest stomia i kiedy należy ją wykonać?
Stomia to chirurgicznie wykonany otwór w dolnej części brzucha, przez który zostaje wprowadzony sztuczny odcinek jelita. Zadaniem stomii jest wspomaganie funkcjonowania układu pokarmowego i moczowego w przypadku nieprawidłowego działania narządów wewnętrznych. Wykonanie stomii to zaawansowany zabieg chirurgiczny, który wymaga ogromnej precyzji i bogatej wiedzy medycznej. Jednym z miejsc, gdzie można zdobyć cenne umiejętności praktyczne z zakresu chirurgii, jest Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych w Kutnie.
Stomię uzyskuje się poprzez wyłonienie końca jelita poprzez otwór wykonany w dolnej części brzucha pacjenta. Zabieg wyłonienia stomii może okazać się konieczny w przypadku występowania poważnych chorób, takich jak nowotwór jelita grubego, polipowatość gruczołowata jelita grubego, czy choroba Crohna.
W jaki sposób należy postępować ze stomią?
U osób ze stomią niezwykle ważna jej odpowiednia pielęgnacja. Niezwykle ważne jest, aby regularnie wymieniać woreczek stomijny po wcześniejszym zdezynfekowaniu dłoni. Po zmianie sprzętu należy też starannie umyć skórę wodą z mydłem, a następnie delikatnie ją osuszyć. Co więcej, przy wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych i zmianie woreczka należy postępować ostrożnie i delikatnie, aby nie uszkodzić skóry. Ponadto należy też unikać uciskania na stomię i stosowania zbyt gorącej wody podczas mycia.
Ważne jest też, aby systematycznie chodzić na wizyty kontrolne do lekarza, który sprawdzi stan skóry i stomii. Warto też wspomnieć o tym, że osoby ze stomią powinny stosować właściwą dietę, która będzie bogata w składniki odżywcze i minerały. Ponadto pacjenci ze stomią powinni unikać spożywania produktów wysokotłuszczowych, ostrego jedzenia oraz alkoholu. Nie wskazane jest też spożywanie dużej ilości błonnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana