Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przebiega badanie psychologiczne dziecka?
Gdy w zachowaniu dziecka zauważymy coś niepokojącego, warto rozważyć zabranie pociechy na badanie psychologiczne. Ma ono na celu zrozumienie stanu emocjonalnego młodego człowieka, by znaleźć sposób wsparcia jego rozwoju. W tym artykule omówimy dokładnie procedurę diagnozy psychologicznej dziecka, dzięki czemu nie będzie ona miała przed tobą żadnych tajemnic.
Specyfika rozmowy wstępnej
Zanim psycholog dziecięcy zaprosi do gabinetu naszą pociechę, musimy spotkać się z nim osobiście. Wówczas powinniśmy opowiedzieć o niepokojących zachowaniach dziecka oraz o celach, które chcielibyśmy osiągnąć. W ten sposób specjalista jest w stanie określić dalszy plan działania, chociażby odpowiednio dobierając badania i rodzaje testów psychologicznych. Co ciekawe, może się również okazać, że martwimy się na zapas. Część rodziców próbuje bowiem diagnozować swoje dzieci przy pomocy internetu, natrafiając na rozmaite zaburzenia. W rzeczywistości często problemy nie są tak poważne, a eliminacja niepożądanych zachowań wymaga wyłącznie kilku prostych działań.
Przeczytaj również: Jak przebiega konsultacja psychiatryczna?
Przebieg badania psychologicznego
Po rozmowie z rodzicem należy przejść do diagnozowania dziecka. Procedura ta rozpoczyna się od wywiadu, podczas którego młody pacjent powinien otworzyć się przed psychologiem. Co ważne, forma musi być tu dostosowana do wieku dziecka. Może być to zwykła rozmowa, zabawa, a także rysowanie i inne aktywności pozwalające na swobodne wyrażenie emocji. Następny etap diagnozy polega na przeprowadzeniu specjalistycznych testów, dobranych zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Dla przykładu chcąc potwierdzić bądź wykluczyć fakt występowania ADHD, psycholodzy często wykorzystują test neuropsychologiczny MOXO. Z kolei badając ewentualny autyzm, lepiej sięgnąć po badanie ADOS-2.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę przy wyborze psychologa dla dziecka?
Podsumowanie badania psychologicznego dziecka
Gdy psycholog, na przykład z poradni psychologicznej Agathum z Częstochowy, przeprowadzi wszystkie wymagane testy, ponownie przychodzi czas na rozmowę z opiekunem. W jej trakcie lekarz dzieli się wyciągniętymi przez siebie wnioskami, a co ważniejsze, przedstawia propozycje dalszych działań. Mogą to być na przykład konsultacje z innymi specjalistami, takimi jak neurolog czy logopeda. Prawdopodobnie otrzymamy też szereg wskazówek, by w oparciu o nie, pracować z dzieckiem w domu czy szkole. Ponadto mamy prawo otrzymać pisemną informację o wynikach badań. Będzie ona przydatna między innymi w szkole, gdy będziemy chcieli uzyskać zgodę na wprowadzenie indywidualnego toku nauczania, bądź wystąpić o wsparcie nauczyciela wspomagającego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana