Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak rozpoznać skazę białkową?
Alergia pokarmowa to powszechna przypadłość dotykająca dzieci w różnym wieku, a czasami również osoby dorosłe. Obecnie dość często diagnozuje się u dzieci skazę białkową, czyli nietolerancję białek obecnych w mleku krowim. Jakie są podstawowe objawy takiej alergii? Jak się rozpoznaje i leczy tą przypadłość? Odpowiadamy w artykule.
Czym jest skaza białkowa?
Skaza białkowa to nic innego jak alergia na białka mleka krowiego. Schorzenie to dotyka zwykle małych dzieci do 3. roku życia, najczęściej w pierwszych miesiącach życia, a w późniejszym okresie organizm uzyskuje tolerancję. Nie zawsze tak jest i niekiedy z alergią na mleko borykają się także dorośli, ale jest to sytuacja rzadka. Uważa się, że skłonność do występowania skazy ma głównie podłoże genetyczne, a we wczesnym okresie życia powodem jest słabo rozwinięty układ trawienny i układ immunologiczny. Symptomy alergii mogą się pojawiać także u dzieci karmionych mlekiem matki, z reguły jednak częściej występują u maluchów odżywianych sztucznym pokarmem. Na Śląsku badania dzieci i dorosłych pod kątem alergii można wykonać w przychodni LAR-MeD w Żywcu.
Najważniejsze objawy
Wśród najczęstszych objawów skazy białkowej należy wymienić:
czerwoną wysypkę na policzkach i za uszami,
biegunki,
zaparcia,
wymioty,
kolki.
W ostrzejszym przebiegu nietolerancji wysypka może się pojawić także na zgięciach kolan i łokci oraz na tułowiu. Poza tym, z uwagi na niejednoznaczność objawów, alergia rozpoznawana jest zwykle dopiero w zaawansowanym stadium, w którym często rozwija się także atopowe zapalenie skory. Zdiagnozowanie skazy białkowej możliwe jest po wykonaniu badań alergicznych.
Leczenie i postępowanie w przypadku alergii na mleko krowie
Nietolerancja na mleko krowie u dzieci i dorosłych zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia, a objawy ustępują po zastosowaniu odpowiedniej diety. Nowy sposób odżywiania polega na wyeliminowaniu produktów zawierających białka mleka krowiego. Aby jednocześnie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, warto jest skorzystać z usług dietetyka, który ułoży indywidualny jadłospis. Leczenie farmakologiczne stosowane jest wyłącznie w ciężkim przebiegu tej dolegliwości i wiąże się z zastosowaniem leków antyhistaminowych i maści sterydowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana