Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak się przygotować do badań wstępnych do pracy?
Badania wstępne są obowiązkowe dla wszystkich osób, które podejmują zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. W zależności od obejmowanego stanowiska różne mogą być wyłącznie zakres i ilość przeprowadzonych badań. Warto zatem wiedzieć, jak odpowiednio się do nich przygotować. Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym są badania wstępne?
Badania medycyny pracy dzielą się na wstępne, okresowe i kontrolne. Badania wstępne mają dokumentować brak przeciwwskazań medycznych do podjęcia pracy danym stanowisku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kieruje na nie przyszły pracodawca, a w wystawionym przez niego skierowaniu powinno być opisane stanowisko, na którym ma być zatrudniona dana osoba. Należy również zawrzeć w nim informacje o czynnikach niebezpiecznych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Badania wstępne do pracy przeprowadza lekarz medycyny pracy, z którym pracodawca zawarł umowę. Takich specjalistów znajdziemy przede wszystkim w specjalistycznych ośrodkach, przykładowo w Centrum Medycyny Pracy Hipokrates z Tychów.
Zabierz wszystkie potrzebne dokumenty
Wybierając się na badania wstępne do pracy, musimy zabrać ze sobą nasz dowód tożsamości oraz skierowanie. Jeśli cierpimy na jakieś przewlekłe choroby, powinniśmy przynieść również zaświadczenie od naszego lekarza prowadzącego, dokumentację medyczną oraz orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli takie posiadamy. Osoby z wadą wzroku muszą ponadto pamiętać, aby na badanie lekarskie przynieść ze sobą okulary lub soczewki wraz z pojemnikiem. Jeśli zapomnimy o którymś z istotnych dokumentów, lekarz medycyny pracy nie będzie mógł wydać stosownego orzeczenia.
Dodatkowe przygotowanie do badań
Badania wstępne zazwyczaj ograniczają się do wywiadu lekarskiego, pomiaru ciśnienia krwi oraz osłuchania serca i płuc. Czasem jednak specyfika naszej pracy wymaga wykonania dodatkowych badań np. okulistycznych. Jeśli dostaniemy skierowanie na badania krwi, powinniśmy być minimum sześć godzin na czczo, a w dniu poprzedzającym badanie stosować dietę lekkostrawną. Warto także poinformować pracownika punktu pobrań o przyjmowanych lekach. W przypadku konieczności poddania się badaniom psychotechnicznym powinniśmy z kolei być wypoczęci oraz na 48 godzin przed badaniem powstrzymać się od spożywania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Są to zatem bardzo standardowe procedury. Przygotowanie do badań medycyny pracy nie jest trudne i nie powinno przeszkadzać nam w codziennym funkcjonowaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana