Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak sobie poradzić z łysieniem hormonalnym?
Łysienie hormonalne dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Tego rodzaju dolegliwość w wielu przypadkach jest możliwa do wyleczenia, a niemalże zawsze da się ją zahamować lub nawet cofnąć zmiany chorobowe. Do sposobów terapii zaliczyć można: leczenie konwencjonalne, zabiegi trychologiczne i pielęgnacyjne, przeszczep włosów lub zmianę diety. Jak skutecznie uporać się z łysieniem spowodowanym zaburzeniami pracy układu hormonalnego?
Łysienie hormonalne — sposoby leczenia
Leczenie konwencjonalne łysienia hormonalnego opiera się na podawaniu leków działających całościowo oraz miejscowo. Do najczęściej stosowanych preparatów zalicza się minoksydol, spironolakton, cyproteron czy finasteryd. Wiele z nich, oprócz pozytywnego działania, powoduje również występowanie skutków ubocznych takich jak zaburzenia seksualne lub wahania nastroju. U kobiet w ciąży tego rodzaju leki są zupełnie odradzane ze względu na szkodliwy wpływ na rozwój płodu.
Często pomocne w radzeniu sobie z łysieniem hormonalnym okazują się różnego rodzaju suplementy diety, zmiana sposobu żywienia oraz zastosowanie dermokosmetyków. Niejednokrotnie potwierdza się, że na stan owłosionej skóry głowy źle wpływa wysoki wskaźnik masy ciała oraz palenie papierosów. Z kolei regularna aktywność fizyczna może polepszać ukrwienie organizmu, co pozwala na bardziej efektywne działanie składników odżywczych na całe ciało, w tym skórę głowy. W przypadku, gdy łysienie spowodowane jest kwestiami genetycznymi, naturalne metody leczenia stają się najczęściej tylko wspomaganiem dla terapii właściwej.
Niefarmakologiczne sposoby na łysienie hormonalne
Łysienie hormonalne można wyleczyć, jednak zazwyczaj opiera się to na zastosowaniu terapii farmaceutycznej lub wykorzystaniu metod chirurgicznych. Istnieje także wiele metod spowalniających lub całkowicie cofających rozwój choroby. Warto jednak zauważyć, że główny problem wiąże się z wizualnymi konsekwencjami i nie oznacza, że wdrożenie środków farmakologicznych jest konieczne.
Często dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu skutków łysienia hormonalnego jest wykorzystanie metod, które w żaden sposób nie ingerują w organizm, a jednocześnie działają szybko i bezboleśnie. Wiele przedsiębiorstw oferuje szeroki wybór produktów i usług poprawiających estetykę wyglądu. Mowa tu np. o firmie Sukcesija, która zajmuje się perukarstwem, zagęszczaniem i uzupełnianiem włosów. Jest to dobry sposób dla tych, którzy poszukują trwałego i nieinwazyjnego środka na uporanie się z problemem łysienia hormonalnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana