Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe?
Alternatywą dla tradycyjnych okularów korygujących wady wzroku są soczewki kontaktowe. Obecna technologia pozwala na ich dopasowanie do niemalże każdej, nawet poważnej wady. Jednak należy mieć na uwadze, że soczewki kontaktowe, aby dobrze spełniały swoje zadanie i wspomagały nasz wzrok, muszą być odpowiednio dopasowane do danej osoby. Jak wybierać soczewki kontaktowe?
Jakie badanie wzroku wykonać żeby dobrać soczewki?
Podstawą doboru odpowiednich soczewek kontaktowych jest wykonanie badania wzroku. Klinika okulistyczna to miejsce, w którym warto takie badanie przeprowadzić. Jest to placówka, w której doświadczeni lekarze okulistyki przeprowadzą kompleksowe testy wzroku z wykorzystaniem najnowszego sprzętu medycznego. Z takich profesjonalnych badań możemy skorzystać w Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym. Badania wzroku obejmują między innymi sprawdzenie ostrości, refrakcji oka, pomiar krzywizny rogówki oraz zbadanie przedniego odcinka oka. Ma to na celu uzyskanie rzeczywistego standu zdrowia oraz wykrycie chorób takich jak jaskra, czy też zaćma. Oczywiście podstawowe badanie wzroku określa również rodzaj wady oraz jej zaawansowanie.
Przeczytaj również: Soczewki kontaktowe jako świetne rozwiązanie dla osób aktywnych i sportowców
Soczewki jednodniowe i wielorazowe
Jeśli znana jest wada wzroku, krzywizna oraz średnica można dokonać zakupu soczewek. Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje – soczewki jednodniowe i wielorazowe. Soczewki wielorazowe dostępne są w kilku wersjach. Można wybrać miesięczne, tygodniowe bądź dwutygodniowe. Istnieją również soczewki kontaktowe roczne. Bez względu na rodzaj soczewek wielokrotnego użytku, należy je codziennie zdjąć przed snem i umieścić w płynie przeznaczonym do soczewek kontaktowych. Okulista po przeprowadzonym badaniu wzroku może skierować na badanie do optometrysty, który pomoże w podjęciu decyzji o wyborze odpowiednich soczewek, dopasowanych do danej wady wzroku.
Przeczytaj również: Czy można zakraplać oczy w soczewkach?
Rodzaje soczewek kontaktowych
Poza podziałem soczewek na wielorazowe oraz jednodniowe istnieją również takie przeznaczone do konkretnych wad wzroku. Ponadto soczewki kontaktowe nie mogą być zakupione tylko na podstawie informacji o mocy. Istotne jest również dopasowanie średnicy, promienia krzywizny soczewki oraz jej kształtu do gałki ocznej. Ze względu na rodzaj wady wzroku soczewki dzielimy na: sferyczne, toryczne oraz multifokalne. Soczewki sferyczne używa się do korekcji krótko i dalekowzroczności, czyli najpopularniejszych wad wzroku. Z kolei soczewki toryczne dostosowane są do osób, które dodatkowo posiadają astygmatyzm. Natomiast soczewki progresywne będą odpowiednie w przypadku prezbiopii oraz starczowzroczności.
Przeczytaj również: Charakterystyka miękkich soczewek kontaktowych
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana