Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wybrać psychoterapeutę?
Wybór psychoterapeuty nie jest łatwy. Od niego w dużym stopniu zależy to, czy terapia będzie skuteczna. Poza tym inwestujesz czas i często pieniądze w spotkania. Nie wiesz, co wziąć pod uwagę, podejmując decyzję? Psychoterapeuta to nie tylko osoba z wykształceniem. Co jeszcze się liczy? Co powinno cię zaniepokoić w kontakcie? Skorzystaj z naszego poradnika.
Czym się różni psycholog od psychoterapeuty?
Zacznijmy od tego, że psycholog i psychoterapeuta nie są tym samym. Psychologiem jest osoba, która ukończyła studia psychologiczne. Przy czym może mieć różne specjalizacje. Psychologia to szeroka dziedzina, która znajduje zastosowanie w sferach takich jak: biznes, marketing, zarządzanie czy sport. Po studiach nie zostaje się automatycznie psychoterapeutą. Do tego trzeba ukończyć szkolenie z psychoterapii w jakimś nurcie.
Przeczytaj również: Poradnictwo psychologiczne dla par - kiedy warto się na nie wybrać?
Co ważne, psychoterapeuta nie zawsze jest z wykształcenia psychologiem. Wymaga się od niego ukończenia studiów wyższych, ale niekoniecznie na kierunku psychologicznym. Psychoterapeutami zostają pedagodzy, pielęgniarki, socjolodzy, a nawet osoby, które studiowały filozofię czy nie humanistyczne przedmioty. W praktyce to nie studia są najważniejsze. Obowiązkowe jest ukończenie studium i odbycie własnej terapii przez przyszłego terapeutę.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług psychoterapeuty?
Czy nurt ma znaczenie przy wyborze terapeuty?
Tak, nurt psychoterapii to jedna z wytycznych, którymi warto się kierować, szukając dla siebie specjalisty. Rodzajów terapii jest wiele. Do najpopularniejszych szkół zalicza się m.in. nurty:
poznawczo-behawioralny,
psychodynamiczny,
psychoanalizę,
Gestalt,
humanistyczny,
systemowy,
ericksonowski,
integratywny.
Ich charakterystykę poznasz, czytając poświęcony im specjalnie artykuł o nurtach psychoterapii.
Dlaczego rodzaj szkoły jest taki ważny? Każda ma swoje metody pracy z pacjentem (klientem). W podejściu psychodynamicznym na przykład, bazuje się na przeszłości. Z kolei terapia Gestalt nastawiona jest na tu i teraz. Trwa krócej i ma określony cel. Z kolei psychoterapeuta CBT (cognitive-behavioral therapy) może posługiwać się gotowymi planami. Nie każdy rodzaj psychoterapii nada się do każdego problemu. Musisz wiedzieć, na czym ci zależy i co chcesz osiągnąć. Szybka interwencja czy stopniowe rozpracowywanie trudności?
O co zapytać psychoterapeutę przed spotkaniem?
Nie zawsze psychoterapeuci zajmują się każdym problemem. Dlatego warto wcześniej sprawdzić informacje w Internecie lub zapytać, czy uzyska się pomoc w danym temacie. Przykładowo psychoterapeuta uzależnień może nie mieć doświadczenia w pracy z osobami, które cierpią na anoreksję czy bulimię.
Specjaliści pracują także z osobami w różnym wieku. Ktoś może być psychoterapeutą dzieci i młodzieży, ale już nie udzielać wsparcia starszym pacjentom. A jeśli interesuje cię terapia par, musisz znaleźć kogoś, kto ma doświadczenie i wiedzę w tego typu praktyce. Dobrze też upewnić się, że terapeuta korzysta z superwizji. Co to jest? To spotkania terapeuty z bardziej doświadczoną osobą, z którą omawia swoją pracę.
Co jeszcze jest ważne?
To, czy dobrze się czujesz w kontakcie z terapeutą. Zastanów się, czy masz poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. Czy odpowiada ci sposób rozmowy i metody współpracy? Dobra wzajemna relacja to podstawa. Jeśli okaże się, że nie odnajdujesz się przy kimś, masz prawo zrezygnować i szukać kogoś innego. W końcu tu chodzi o twój komfort. Bez tego nie osiągniesz danych celów.
Niepokojących powinno być dla ciebie kilka kwestii. Terapeuta nie może przekraczać twoich granic i zmuszać cię do czegokolwiek. Nie powinien też mówić zbyt wiele o sobie. Terapia to bowiem czas dla ciebie, za który być może jeszcze płacisz. Nie ma nic złego w przyjacielskiej relacji. Co innego, gdy prowadzący zaczyna z tobą flirtować albo narusza fizyczną granicę. Poza tym musisz czuć się szanowany.
Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?
Warto skorzystać z korzyści Internetu Dobrze jest poszukać informacji o przyszłym terapeucie. Być może znajdziesz czyjeś opinie albo zobaczysz posty lub artykuły specjalisty, dzięki którym lepiej go poznasz. Sieć to dobre miejsce do szukania klientów i terapeutów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana