Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie rodzaje igieł są stosowane w szpitalach?
Igły są powszechnie wykorzystywane w medycynie między innymi do wykonywania iniekcji, podawania znieczulenia, przeprowadzania biopsji lub zszywania raz. Tak duża liczba zastosowań powoduje, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów igieł dostosowanych do okoliczności. Zależnie od przeznaczenia, różnią się od siebie budową, wielkością, kształtem ostrza i umiejscowieniem otworu. Jakich igieł używa się w szpitalach?
Igły wykorzystywane w medycynie
W medycynie bardzo często wykorzystywane są igły jednorazowe wykonane ze stali nierdzewnej, które muszą cechować się całkowitą sterylnością. Wyróżnić można różne rodzaje tego rodzaju produktów, zależnie od zastosowania. Igły w szpitalach dzielą się na:
iniekcyjne,
anestezjologiczne,
biopsyjne,
do pobierania leków i płynów oraz przepłukiwania,
elektrody,
dentystyczne,
szewne,
radiologiczne.
Najpopularniejsze okazują się igły iniekcyjne używane do zabiegów. Zależnie od potrzeb stosuje się je w różnych rozmiarach. Większość z nich składa się z metalowej rurki i plastikowego łącznika, który umożliwia dopasowanie igły do większości strzykawek przeznaczonych do iniekcji. Do grupy igieł iniekcyjnych zalicza się również produkty do podawania insuliny. Są one zazwyczaj bardzo cienkie i dosyć krótkie. Oprócz tego zostają wyposażone w specjalny uchwyt w postaci nasadki, który można połączyć z penem.
Powszechnie w szpitalach wykorzystuje się także kaniule, które służą do wielokrotnego podawania leków bez konieczności wykonywania wielu wkłuć. Są wyposażone w filtr hydrofobowy chroniący pacjenta przed zakażeniem.
Igły anestezjologiczne i igły biopsyjne
Igły anestezjologiczne wykorzystuje się do różnego rodzaju znieczuleń niezbędnych do przeprowadzania zabiegów. Przykładowo znieczulenie podpajęczynówkowe wykonuje się z użyciem igieł z ostro ściętym końcem, takich z zakończeniem ołówkowym z bocznym otworem specjalnych igieł z atraumatycznym szlifem dwupłaszczyznowym. Wspomniane typy produktów można stosować również do punkcji lędźwiowej lub biopsji tkanek. Różna budowa igieł wynika z konieczności użycia rozwiązania, które przechodzi przez wrażliwe tkanki, nie powodując ich uszkodzenia. Różnorodne produkty jednorazowego użytku, takie jak np. igły, kaniule czy strzykawki i rękawiczki można znaleźć między innymi w hurtowni Gemini.
Igły biopsyjne, zależnie od rodzaju zabiegu, mogą mieć różną grubość, sięgającą nawet to 0,5 cm. Wykorzystuje się je do wykonywania biopsji w sposób ręczny lub z użyciem automatycznego pistoletu czy specjalnego aparatu biopsyjnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana