Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są objawy zaćmy wtórnej?
Zaćma to choroba okulistyczna, która najczęściej dotyka osoby starsze, ale nie tylko. Jest to poważne schorzenie, a w niektórych przypadkach może nawet być przyczyną utraty wzroku. Jedną z odmian tej choroby jest zaćma wtórna, która pojawia się jako powikłanie po operacji usunięcia zaćmy. Piszemy, na czym dokładnie to polega, jak się objawia oraz jak można leczyć zaćmę wtórną.
Czym jest zaćma wtórna?
Zaćma wtórna powstaje po pewnym czasie od operacyjnego usunięcia zaćmy starczej, wikłającej lub wrodzonej. Tego typu powikłanie polega na zmętnieniu tylnej torebki soczewki (która po zabiegu pozostaje nienaruszona). Mogłoby się wydawać, że zaćma wtórna oznacza nawrót choroby, jednak w rzeczywistości jest to nieco odmienny i nowy problem narządu wzroku. Szacuje się, że zmętnienie tylnej torebki soczewki występuje u ok. 20-30% pacjentów, którzy poddali się operacji. Stosunkowo częściej dochodzi do takich powikłań w przypadku:
wrodzonych wad siatkówki,
krótkowzroczności,
urazów,
stanów zapalnych,
chorób metabolicznych.
Przyczyna rozwinięcia się zaćmy wtórnej może też tkwić w sztucznej soczewce, którą wszczepia się podczas zabiegu usunięcia zaćmy.
Objawy zaćmy wtórnej
Wśród najważniejszych objawów, które mogą świadczyć o rozwoju zaćmy wtórnej, należy wymienić m.in.:
spadek ostrości widzenia w dali i bliży,
zamglone widzenie,
problemy z rozróżnianiem kolorów,
zakrzywiony obraz,
dwojenie się obrazu,
brak odpowiedniego kontrastu.
Pierwsze sygnały świadczące o stanie chorobowym mogą się pojawić krótko po operacji leczenia zaćmy, ale niekiedy zdarzają się dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach.
Leczenie zaćmy wtórnej
Sposobem na leczenie zaćmy wtórnej jest przede wszystkim zastosowanie lasera neodymowo-yagowego. Taka metoda nazywana jest kapsulotomią tylną i cechuje się niewielką inwazyjnością. Zabieg jest szybki i bezbolesny – wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym (krople do oczu). Nie ma potrzeby hospitalizacji. W Krakowie jedną z klinik, w której można zapisać się na kapsulotomię jest Centrum Mikrochirurgii Oka EVITA. Oprócz tego, centrum zajmuje się także laserową korekcją wzroku, plastyką powiek i wieloma innymi zabiegami okulistycznymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana