Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są przyczyny powstawania haluksów i jak je leczyć?
Wśród wielu różnych schorzeń stóp, jedną z powszechniej występujących są haluksy. Widoczne jest zniekształcenie palucha, ale nie jest to choroba, która stanowi tylko problem estetyczny. Zmiany zwyrodnieniowe w stopie mogą wpływać również na resztę ciała, m.in. na kolana i biodra. Na haluksy częściej chorują kobiety niż mężczyźni i osoby starsze. Warto wiedzieć, co można zrobić, żeby minimalizować ryzyko powstania tej nieprzyjemnej dolegliwości.
Dlaczego powstają haluksy?
Haluksy są dosyć często występującą chorobą stóp, powodują one dyskomfort i ból. W wyniku nadmiernego obciążenia stopy dochodzi do zmian zwyrodnieniowych kości śródstopia. Powoduje to nieprawidłowe ustawienie dużego palca u stopy, który za mocno jest skręcony w stronę pozostałych palców. Zmiana ta jest nie tylko odczuwalna, ale również widoczna. W najgorszym przypadku uniemożliwia sprawne poruszanie się. Przydatne są specjalistyczne wkładki dostępne m. in. w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym MedSport.
Wśród przyczyn powstawania haluksów można wyróżnić:
czynniki genetyczne, przy czym do tej pory nie określono ich jednoznacznie. Przyjmuje się, że właśnie z tego powodu paluch koślawy występuje u dzieci lub młodzieży.
nadmierne obciążenie stóp, spowodowane otyłością, stojącą pracą lub sportem,
urazy stawów, nie tylko skokowego, ale również kolanowego powodujące niewłaściwe obciążenia stopy,
noszenie nieodpowiedniego obuwia, takiego jak buty na wysokim obcasie lub wąskiego, powodującego zwężanie przodostopia,
wiotkie więzadła,
wrodzone wady w budowie stopy.
Sposoby leczenia palucha koślawego
Podstawą zachowania dobrego stanu zdrowia jest dbanie o właściwą dietę i aktywność fizyczną. Nie można bagatelizować żadnych sygnałów płynących z ciała. Dotyczy to również zmian zwyrodnieniowych w stopach, którym można zapobiegać, chociażby poprzez noszenie właściwego obuwia. Nie zawsze możliwe jest uniknięcie powstania haluksów, które mogą powodować dyskomfort i bolesność. Leczenie haluksów poprawia jakość życia i zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu. Chcąc to osiągnąć stosuje się m.in. wkładki na haluksy, których zadaniem jest zniwelowanie cierpienia oraz poprawne rozłożenie nacisków na stopę. Stosuje się również odpowiednie separatory pomiędzy palce. Warto również udać się do fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia. Ostatecznością jest zabieg operacyjny, przed którym musi być przeprowadzony dokładny wywiad i badania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana