Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakim typem osobowości jesteś? 4 główne temperamenty
Typy osobowości po raz pierwszy zostały przedstawione przez Hipokratesa. Z tym że dokonywał on podziału temperamentów, badając płyny w ciele ludzkim. Aktualnie związane są one z posiadaniem określonych cech. Warto wiedzieć, jakim jest się typem osobowości. Samoświadomość sprzyja rozwojowi i lepszemu tworzeniu relacji. Poza tym, znając swój temperament, wiesz do jakiej pracy masz predyspozycje. Poznaj je, czytając artykuł.
Jakie są typy osobowości według Hipokratesa?
Hipokrates wyróżnił 4 typy osobowości:
- choleryczną,
- melancholiczną,
- sangwiniczną,
- flegmatyczną.
Zazwyczaj ludzie mają dwa dominujące temperamenty, choć zdarzają się też mieszanki trzech. Rzadko spotyka się „czystego” choleryka czy melancholika. Faktem jest jednak to, że każdy z nas wyróżnia się pewnym zestawem cech. Na ich podstawie dokonujemy określonych wyborów. Z danym typem osobowości wiążą się mocne i słabe strony. Nie oznacza to, że ktoś zawsze ma konkretne zalety i wady. To raczej skłonności i predyspozycje.
Kim jest choleryk?
Choleryk to ekstrawertyk, który ma skłonności do nadpobudliwości. Lubi dominować, rządzić i rywalizować. Jego domeną jest nastawienie na działanie. Jednocześnie źle znosi krytykę i zawsze chce wygrywać. Dobrze sobie radzi w dynamicznym środowisku. Wręcz pożąda zmian. Jest impulsywny, a kiedy broni swoich racji — łatwo staje się agresywny. Jeśli panuje nad swoimi emocjami i szanuje innych, może być świetnym przywódcą. Chętnie przejmuje inicjatywę i kontrolę nad sytuacją. Ten typ osobowości nadaje się na kierownicze stanowiska — pod warunkiem, że osoba liczy się z potrzebami i uczuciami innych.
Na czym polega melancholiczny typ osobowości?
Jeśli chodzi o melancholików, to są oni w większości introwertyczni. Ładują więc baterie w samotności. Nie zawsze widać po nich, kiedy przeżywają silne emocje. Mogą mieć skłonności do pesymizmu. Dużo analizują i zwykle są perfekcjonistami. Przy tym boją się porażek i krytyki. Wielu melancholików jest artystami. Swoją uczuciowość mogą na przykład przelewać na papier. Potrafią także tworzyć głębokie i lojalne relacje. Swoją empatią przyciągają innych. Z drugiej strony chętnie zamykają się w sobie. W pracy sprawdzają się jako analitycy, księgowi czy pisarze.
Czym cechuje się sangwinik?
Do osobowości ekstrawertycznej zalicza się także sangwinik. Jak go rozpoznać? To osoba zwykle bardzo otwarta, która wręcz nie umie być sama. Źródłem energii są dla niej inni ludzie. Cechuje się dużą dozą optymizmu i wesołością. Lubi rozmawiać z innymi i łatwo nawiązuje relacje. Przyciąga do siebie ludzi pozytywnym nastawieniem do życia. Bywa jednak chaotyczna. Skupia się na tym, co tu i teraz. Sangwinik ma skłonności do zapominalstwa, niecierpliwości, niedbałości w wykonywaniu zadań oraz emocjonalności. Jego wadą bywa też gadatliwość i ciągła potrzeba uwagi.
Co wyróżnia flegmatyka?
Flegmatyk to introwertyczny typ osobowości. Jest powolny, cierpliwy i mało emocjonalny. Jako świetny obserwator, wykazuje się błyskotliwym poczuciem humoru. Osoby flegmatyczne cenią sobie stabilność, a rutyna ich nie przeraża. Dlatego odpowiada im praca, w której wykonują powtarzalne czynności, bez konieczności ciągłych zmian. Nie jest łatwo wyprowadzić je z równowagi. Mogą mieć za to problem z podejmowaniem decyzji i inicjatywy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana