Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy przysługują ci lekarskie wizyty domowe?
Lekarskie wizyty domowe są możliwe w wyjątkowych sytuacjach w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Pacjent może skorzystać z podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej. Poza gabinetem działają także rehabilitanci. Jakie są zasady tego typu usług? Ile kosztują prywatne wizyty domowe? Dowiedz się, kiedy lekarz skieruje cię do ratownictwa medycznego.
Kiedy przysługuje wizyta domowa lekarza?
Pacjentowi przysługuje domowa wizyta lekarska NFZ, gdy nagle zachoruje lub jego stan zdrowia się pogorszy, a jednocześnie nie może udać się do poradni. Prezes NFZ w zarządzeniu nr 72/2009/DSOZ z 3 listopada 2009 r. w sprawie warunków zawierania umów w rodzaju podstawowej opieki zdrowotnej wskazuje ponadto, że w przypadku
- ostrych objawów chorobowych,
- nagłego zachorowania,
wizyta powinna odbyć się w dniu zgłoszenia. Osoby przewlekle chore powinny ustalić z lekarzem konkretny termin spotkania. Przy czym bierze się pod uwagę dni robocze, między godziną 8:00 a 18:00. O innej porze i w święta, opieki może udzielić ktoś inny w domu pacjenta. Placówka musi udostępnić tę informację w widocznym miejscu, zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku. Co ważne, jeśli chory wymaga leczenia w innym miejscu, obowiązkiem lekarza jest wskazać konkretne placówki, które mu to umożliwią. Pacjent nie może zostać sam, bez wiedzy, co dalej robić.
Czy lekarz może odmówić wizyty domowej?
Lekarz nie może odmówić pacjentowi wizyty. Wyjątkiem są sytuacje, w których życie danej osoby jest zagrożone. Wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe. Mowa tu o takich zdarzeniach jak:
- utrata przytomności,
- złamania,
- upadek z wysokości,
- potrącenie przez pojazd,
- zaburzenia świadomości,
- poród,
- atak duszności,
- komplikacje w ciąży,
- porażenie prądem.
Jeśli lekarz bezzasadnie nie zgodził się na wizytę domową, chory może złożyć skargę. Gdzie? W tym celu musi zgłosić się do rzecznika praw osób ubezpieczonych w oddziale danego województwa.
Kiedy możliwa jest wizyta domowa pediatry?
Rodzic ma prawo do wizyty domowej pediatry w nagłych sytuacjach. Należą do nich m.in.:
- wysoka gorączka,
- biegunka,
- wymioty,
- reakcja alergiczna,
- kolka u niemowlęcia,
- ząbkowanie.
Przychodnie często same określają, jaka temperatura jest wskazaniem do odwiedzenia dziecka przez lekarza. Jeśli gorączka u młodego pacjenta jest niższa niż 39°C, rodzice muszą udać się z nim do placówki.
Ile kosztuje wizyta domowa lekarza?
Wiele osób korzysta z prywatnych wizyt domowych. Oferują je często sieci medyczne w ramach wykupionych przez klientów pakietów, ale nie tylko. Zaletą tego rozwiązania jest to, że skraca się czas oczekiwania na wizytę. Lekarz może zjawić się szybciej u pacjenta, bo ma inne możliwości niż ten, który pracuje w publicznej jednostce. Istotne jest to, że nie musisz podawać przyczyny potrzeby domowej wizyty lekarskiej. Jednak w ramach pakietu przysługuje ci określona liczba spotkań w miesiącu.
Wskazaniem są oczywiście zawsze przypadki nagłe i uniemożliwiające samodzielne stawienie się w gabinecie. To, ile kosztują prywatne lekarskie wizyty domowe, zależy głównie od tego, w jakim miejscu się z nich korzysta. Im większe miasto, tym droższe usługi. Średnia cena wynosi od około 200 do 250 zł. Jeśli lekarz musi dojechać do domu pacjenta do okolicznej wsi lub miejscowości, koszty będą wyższe. Posiadanie abonamentu skutkuje tym, że wizyty są tańsze niż usługi jednorazowe. Dojazd jest bowiem w cenie, nie trzeba płacić za każdy przejechany kilometr.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana