Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy warto udać się z dzieckiem do logopedy?
Logopeda to osoba, która specjalizuje się w zapobieganiu, rozpoznawaniu i usuwaniu zaburzeń mowy. Podczas terapii może pomóc dziecku poradzić sobie np. z seplenieniem czy jąkaniem. Dzięki współpracy z młodym pacjentem i rodzicami można skutecznie wyeliminować wady wymowy poprzez wdrożenie systematycznych ćwiczeń. W jakich sytuacjach warto zabrać dziecko na wizytę do logopedy?
Kiedy potrzebna jest pomoc logopedy?
Problemy dziecka można rozpoznać na dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich jest związana z narządem słuchu. W momencie, gdy dziecko nie reaguje na dźwięki wydawane przez ludzi lub otoczenie, może to być pierwsza oznaka kłopotów ze słuchem. Wyraźnym sygnałem jest także znaczne zwiększanie głośności telewizora. Takie zachowania mogą wynikać z częstego chorowania na anginy, zapalenie ucha lub gardła.
Przeczytaj również: Na jakie problemy pomoże terapia logopedyczna?
Kolejny obszar, który należy poddać obserwacji, to sposób wymawiania głosek. Jeśli dziecko zniekształca wyrazy, myli formy gramatyczne, mówi w sposób niezrozumiały lub ma problemy z zachowaniem płynności podczas dłuższych wypowiedzi — warto przemyśleć wizytę u specjalisty. To samo odnosi się sytuacji, w której maluch mówi albo bardzo szybko, albo bardzo wolno.
Przeczytaj również: Terapia zaburzeń mowy. Logopedia w pigułce
Zdarza się również, że kłopoty logopedyczne objawiają się stosowaniem krótkich, nierozbudowanych zdań lub używaniem stwierdzeń nieadekwatnych do sytuacji, a także brakiem logiki wypowiedzi. Często pomóc w takiej sytuacji może odpowiednio zaplanowana i zrealizowana terapia logopedyczna.
Przeczytaj również: Jakie korzyści daje elektrostymulacja?
Jak znaleźć dobry gabinet logopedyczny?
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń mowy lub słuchu swoje wątpliwości warto skonsultować ze specjalistą. Logopeda będzie w stanie rozpoznać ewentualnie nieprawidłowości u dziecka, a także wie, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić. W razie potrzeby może skierować malucha na dodatkową konsultację, np. u otolaryngologa, audiologa, ortodonty, foniatry, ortodonty lub psychiatry.
Najlepiej udać się do sprawdzonej placówki, np. do Centrum Logopedyczno-Terapeutycznego Terapia Tomatis. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że dziecko ma zapewnioną kompleksową pomoc terapeutyczną ze strony personelu. W takich poradniach najczęściej pracują doświadczeni i wykształceni logopedzi, pedagodzy, a także lekarze specjaliści.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana