Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy wykonuje się RTG zębów?
Wykonanie zdjęcia RTG zębów stanowi ważny element wczesnej diagnostyki stomatologicznej. Stosowane współcześnie aparaty emitują niewiele promieniowania, dlatego są bezpieczne. Pozwalają jednocześnie dokładnie zbadać stan zębów przed planowanym zabiegiem lub w celach kontrolnych. Dają możliwość obejrzenia miazgi, przyzębia oraz wykrycia stanów zapalnych. Kiedy warto zrobić prześwietlenie zębów?
Czy za pomocą RTG można wykryć próchnicę?
Próchnica nie zawsze jest łatwa do zdiagnozowania nawet przez specjalistę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń stomatolog wykonuje zdjęcia rentgenowskie. Dopiero na nich widać wyraźnie przestrzenie międzyzębowe i na tej podstawie określić można obszary próchnicowe. Promienie rentgenowskie uwidaczniają również wypełnienia i korony. Ponieważ próchnica występuje najczęściej pod nimi lub wokół ich brzegów, są to obszary szczególnie narażone. Kontrolne RTG wykonywane w regularnych odstępach czasu pozwalają uniknąć niebezpieczeństwa.
Na zdjęciach zębów wykonanych przez pracownię RTG obraz jest utrzymany w odcieniach szarości. To dlatego, że promienie przenikające przez organizm w trakcie prześwietlenia są tłumione w różny sposób przez różne struktury. Zęby pochłaniają więcej promieni niż tkanka miękka i są jasne. Najjaśniejsze, białe plamy świadczą o ubytkach, pokazują także wypełnienia i korony.
Czy RTG stosuje się podczas leczenia kanałowego?
Zdjęcie rentgenowskie może uwidocznić różnego typu stany zapalne oraz torbiele i guzy w obrębie jamy ustnej. Stomatolodzy wykorzystują RTG podczas leczenia kanałowego i interwencji chirurgicznych. Nowoczesna diagnostyka rentgenowska jest w tych przypadkach niezbędna. Otaczające struktury można prawidłowo ocenić tylko w ten sposób, dlatego prześwietlenie wykonuje się podczas zabiegów usuwania zębów mądrości, leczeniu kanałowym lub wszczepianiu implantów.
Jaka jest różnica między analogowym i cyfrowym RTG?
Cyfrowe zdjęcie RTG jest widoczne na monitorze. Można je zapisać i drukować. Dalsza obróbka, na przykład powiększenie, pomaga postawić diagnozę. Nie jest to możliwe w przypadku obrazów analogowych. Dzięki nowoczesnym aparatom pacjenci Lecznicy Mak-Med są mniej narażeni na promieniowanie. Dzieje się tak, ponieważ do zdjęcia cyfrowego potrzeba o 80% mniej promieniowania niż w przypadku kliszy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana