Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kinesiotaping w praktyce. Jak działa plastrowanie dynamiczne?
Plastrowanie dynamiczne, czyli kinesiotaping jest bardzo popularną metodą fizjoterapeutyczną stosowaną przy wielu dolegliwościach bólowych głównie ze strony układu ruchu. Polega na aplikacji specjalnych taśm na danych obszarach ciała objętych stanem chorobowym. Z kinesiotapingu często korzystają sportowcy, ale również osoby z dolegliwościami takimi jak wady postawy czy obrzęki limfatyczne. Chcesz dowiedzieć się, jak działa plastrowanie dynamiczne? Czytaj dalej!
Plastrowanie dynamiczne – jak przebiega?
Do kinesiotapingu wykorzystuje się bawełniane i kolorowe taśmy, które dostosowują się do ciała. Z jednej strony pokryte są klejem akrylowym, dzięki któremu możliwa jest aplikacja na skórę. Taśmy do kinesiotapingu nie ograniczają ruchów, a wręcz przeciwnie – pozwalają na dynamiczną i bezbolesną pracę mięśni. Stanowią również ochronę przed pojawieniem się kontuzji przy intensywnych treningach. Poza tym kinesiotaping pozwala zwiększyć siłę mięśniową, ponieważ taśmy są bierną podporą dla mięśni.
Przeczytaj również: Czym jest kinesiotaping?
Plastrowanie dynamiczne powinno odbywać się pod okiem przeszkolonego w tym zakresie specjalisty, który dysponuje wiedzą z zakresu anatomii człowieka, diagnostyki i leczenia schorzeń układu ruchu. Ponadto potrafi zastosować dane techniki kinesiotapingu do wybranych dolegliwości. Dlatego aplikowanie taśm samodzielnie nie jest wskazane. Lepiej udać się do doświadczonego fizjoterapeuty z Przychodni Kolmed ze Świdnicy. Konsultując się ze specjalistą, masz pewność, że dana metoda przyniesie zadowalające efekty.
Jakie są wskazania do kinesiotapingu?
Plastrowanie dynamiczne wykorzystywane jest jako metoda wspomagająca leczenie schorzeń, czyli urazów i kontuzji układu mięśniowo-szkieletowego, ale nie tylko. Kinesiotaping stosuje się przy niektórych dysfunkcjach pracy receptorów skóry i powięzi, np. zaburzeń oddechowych czy równowagi, a także u pacjentów po operacjach w celu przyspieszenia regeneracji. Inne wskazania do kinesiotapingu to m.in.: wady kręgosłupa i dolegliwości o podłożu zwyrodnieniowym, obrzęki limfatyczne, blizny, ograniczenia w stawach czy porażenia nerwów. Dzięki plastrowaniu dynamicznemu mięśnie zostają odciążone. Wspomagana jest również ich praca, a stawy ulegają stabilizacji. Oprócz tego krążenie krwi i limfy ulega poprawie, przez co zmniejszają się obrzęki. Kinesiotaping jest bezpieczną metodą terapeutyczną, a także niezwykle skuteczną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana