Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Laparoskopia jako metoda stosowana w zabiegach ginekologicznych

Laparoskopia ginekologiczna pozwala zarówno na diagnozowanie, jak i leczenie schorzeń w obrębie układu rozrodczego kobiety. Zabieg ten nie obciąża organizmu, dlatego jest alternatywą dla tradycyjnych operacji chirurgicznych, które wymagają wykonania dużego ciecia w powłokach brzusznych. Na czym polega laparoskopia i kiedy wykonywane są laparoskopowe zabiegi ginekologiczne? Wyjaśniamy.
Czym jest laparoskopia?
Laparoskopia to małoinwazyjna metoda obrazowania i leczenia schorzeń m.in. w obrębie jamy brzusznej. Znajduje ona powszechne zastosowanie w ginekologii, pozwalając na przeprowadzanie badań narządów układu rozrodczego, a także wykonywanie niektórych zabiegów bez konieczności otwierania jamy brzusznej. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie powikłań, które związane są z operacją chirurgiczną, a także znacząco skraca się czas powrotu pacjentki do pełnej sprawności.
Przeczytaj również: Czy ciąża po 40. roku życia jest bezpieczna?
Laparoskopia jest zabiegiem ginekologicznym, który wymaga zastosowania specjalistycznego urządzenia. Laparoskop to jeden z rodzajów endoskopu. Jest on wprowadzany do jamy brzusznej przez niewielkie otwory, umożliwiając diagnostykę oraz pobieranie wycinków do badań i wykonywanie nieskomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Laparoskop wyposażony jest w miniaturową kamerę, która pozwala na precyzyjne wykonywanie zabiegów, a także umożliwia obrazowanie wnętrza ciała w celu znalezienia przyczyny dolegliwości zdrowotnych. W przypadku przeprowadzania operacji laparoskopowych urządzenie to wyposażane jest w miniaturowe narzędzia chirurgiczne. Laparoskopia może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, bo zaliczana jest do grupy tzw. chirurgii małoinwazyjnej, jednodniowej, która nie wymaga hospitalizacji. Zabiegowi laparoskopowemu można poddać się m.in. w prywatnym gabinecie ginekologicznym dr Anny Kluz-Kowal w Białymstoku.
Przeczytaj również: Najczęstsze nieprawidłowości w przebiegu ciąży
Wskazania do laparoskopii ginekologicznej
Laparoskopia wykonywana jest z określonych wskazań. Ten rodzaj zabiegów ginekologicznych znajduje zastosowanie m.in. na etapie diagnostyki i leczenia endometriozy, diagnozowania przyczyn niepłodności i pobierania wycinków do badania histopatologicznego. Z pomocą laparoskopu można również wykryć i leczyć wady rozwojowe narządów układu rozrodczego oraz usunąć patologiczne zmiany, które utworzyły się m.in. w obrębie macicy. Laparoskopia znajduje zastosowanie w celu usuwania zrostów, polipów i mięśniaków macicy, a także różnego rodzaju guzów. Za pomocą laparoskopu może także zostać przeprowadzona operacja całkowitego usunięcia macicy, którą wykonuje się w przypadku m.in. zdiagnozowania chorób nowotworowych narządów układu rozrodczego oraz operacja podwieszenia macicy w przypadku jej wypadania. Skomplikowane operacje laparoskopowe wymagają jednak zastosowania znieczulenia ogólnego i są przeprowadzane w warunkach szpitalnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana