Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega diagnostyka i leczenie jaskry?
Ponieważ jaskra jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób oczu, ważne jest, aby jak najszybciej ją zdiagnozować. Im szybsza będzie nasza reakcja na wykrytą chorobę, tym większa istnieje szansa na zatrzymanie postępu jaskry oraz wdrożenie właściwego rodzaju leczenia. W jaki sposób możemy zdiagnozować jaskrę i na czym polegają dostępne metody jej zwalczania?
Diagnostyka jaskry
Jaskra to poważna choroba oczu. Nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej ślepoty pełnej. Podstawowym badaniem diagnostycznym w jaskrze jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu dotyczącego choroby. Na jego podstawie wykonuje się dalsze pomiary. Do najbardziej popularnych należy ocena refrakcji i ostrości wzroku, jednak nie jest to kompleksowe badanie w przypadku jaskry. Diagnostyka choroby składa się chociażby z takich badań jak:
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego - tonometria
- wykonanie za pomocą biomikroskopu analizy przedniego odcinka oka
- ocena kąta przesączania w gonioskopie
- ocena tarczy nerwu wzrokowego i siatkówki dna oka
Istnieje wiele badań w kierunku jaskry, jednak do tych najpopularniejszych zaliczamy OCT jaskrowe, tomografię tarczy nerwu wzrokowego, pachymetrię oraz tonometrię. W Warszawie kompleksową diagnostyką oraz wykonywaniem badań w kierunku jaskry zajmuje się Centrum Okulistyczne Jaskra.
W jaki sposób leczy się jaskrę?
Gdy zostanie u nas zdiagnozowana jaskra, czym prędzej powinniśmy udać się na wizytę u lekarza specjalisty w celu omówienia planu leczenia. Celem leczenia jest utrzymanie funkcji widzenia na jak najlepszym możliwym poziomie. Do najczęściej spotykanych sposobów leczenia zaliczamy:
- leczenie farmakologiczne — leczenie wykorzystuje krople. Jest to metoda leczenia pierwszego rzutu, która za zadanie ma zmniejszyć ilość cieczy wodnistej, a co za tym idzie, obniżyć ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.
- leczenie laserowe jaskry — zabieg charakteryzujący się wysoką skutecznością. Za pomocą wykorzystania laserów, udrażnia się odpływ cieczy wodnistej. Zabiegi ten może być wielokrotnie powtarzany,
- leczenie operacyjne — implanty albo trabeculektomia, czyli stworzenie nowej sztucznej drogi odpływu cieczy wodnistej oka.
Wczesne zdiagnozowanie i wdrożenie odpowiedniego planu leczenia, może zapobiec całkowitej utracie wzroku. Regularne badania oceny refrakcji mogą być podstawą do podjęcia badań w kierunku jaskry. Po pierwszych objawach możliwej choroby niezwłocznie należy udać się do lekarza, w celu specjalistycznej diagnozy, wykonanej za pomocą szeregu kompleksowych badań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana