Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na jakie choroby najczęściej chorują seniorzy?
Nie od dziś wiadomo, że z wiekiem coraz trudniej jest zachować zdrowie i pełnię sił witalnych. Wraz z upływem czasu pojawia się coraz więcej symptomów świadczących o rozwoju stanów chorobowych. Większość osób starszych boryka się ze schorzeniami przewlekłymi i tzw. chorobami wieku starczego. Piszemy, na jakie choroby najczęściej zapadają seniorzy.
Najczęstsze choroby wieku starczego
W miarę upływu czasu organizm człowieka stopniowo traci zdolności do zwalczania czynników chorobotwórczych i coraz gorzej znosi wysiłek fizyczny. Starzenie się oznacza pojawianie się w ciele takich zmian, jak np.:
Przeczytaj również: Jak domy opieki dla seniorów dbają o aktywność pensjonariuszy?
ubytek słuchu,
wolniejszy metabolizm,
osłabienie kondycji skóry,
większą podatność na choroby.
Powyższe dolegliwości powodują w konsekwencji rozwój schorzeń, zwanych chorobami wieku starczego. Dotyczą one układów: krążenia, moczowego, pokarmowego, oddechowego, narządów zmysłu. Powszechne u seniorów jest też zapadanie na nowotwory, depresję czy zaburzenia neurologiczno-psychiatryczne. Polecanym sposobem na poprawę komfortu życia i radzenie sobie z chorobami w podeszłym wieku jest korzystanie z usług całodobowej opieki nad seniorami.
Przeczytaj również: Czy domy seniora oferują opiekę medyczną?
Czynniki zmniejszające ryzyko chorób
Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowie zależy od predyspozycji genetycznych, regularnego uprawiania sportu, zdrowej diety i unikania używek. Zwykle jednak zapominamy o tym, że ogromny wpływ na kondycję i zapobieganie chorobom mają czynniki środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Mowa tu o dobrych relacjach z bliskimi, umiejętnościach radzenia sobie ze stresem oraz częstym przebywaniem w środowisku naturalnym. Nie bez znaczenia jest też to, jak radzimy sobie z finansami. Trzeba pamiętać, że osoby ubogie zwykle nie mogą sobie pozwolić na zakup zdrowych produktów żywnościowych. W rezultacie, wybierając tanią, przetworzoną żywność, przyczyniają się w ten sposób do rozwoju chorób.
Przeczytaj również: Pomoc dla seniorów w wyborze domu opieki
Jak dbać o zdrowie seniora?
Najważniejszą kwestią w profilaktyce zdrowia osób starszych jest przekazywanie wiedzy, czyli edukacja dotycząca stylu życia. Trzeba również pamiętać, że seniorzy często borykają się z poczuciem odosobnienia czy samotnością. Należy zatem dbać o udzielenie im potrzebnego wsparcia, wysłuchanie czy zachęcanie do spotkań towarzyskich. Świetnym sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym mogą być różne formy aktywności fizycznych w grupach. Wspólne spacery lub gimnastyka z rówieśnikami z pewnością poprawią samopoczucie seniora. Doskonałą opiekę zdrowotną zapewniają dziś placówki opieki całodobowej. Przykładem jest Ekskluzywny Dom Seniora Harmonia w Trójmieście. Prywatny dom opieki oferuje usługi na najwyższym poziomie, dbając o komfort i aktywne życie w towarzystwie innych pensjonariuszy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana