Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Pamięć i jej rola w nauce języka obcego

Nauka języka obcego zawsze wymaga skupienia i zakorzenienia w swojej pamięci słownictwa oraz zasad gramatycznych. Oznacza to, że jest to ważny element przyswajania nowych informacji. Wielu uczniów nie wie jednak, w jaki sposób uczyć się w sposób skuteczny tak, aby zapamiętywać na stałe jak najwięcej. Okazuje się, że jest na to kilka sprawdzonych metod.
Czy zapamiętywanie jest ważne w nauce języka?
Wiele osób zaczynających naukę języka obcego nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest angażowanie do niej pamięci. Tymczasem jest ona ważnym elementem, ponieważ:
Przeczytaj również: Dlaczego język angielski jest językiem międzynarodowym?
bogaty bank słownictwa znacznie ułatwia posługiwanie się językiem,
tylko zwroty zapisane w pamięci długotrwałej nie wymagają wysiłku przy korzystaniu z nich.
Duża część zajęć podczas kursu angielskiego dla dorosłych skupia się na zapełnianiu pamięci krótkotrwałej. Z niej wszystkie nowe informacje trzeba przenieść do części długotrwałej, co wymaga pracy. Zazwyczaj polega ona na aktywnym przywoływaniu zwrotów czy słówek, a nie tylko powtarzaniu ich.
Przeczytaj również: Czy będąc dorosłym można nauczyć się angielskiego?
Jak lepiej zapamiętywać podczas nauki języka obcego?
Według wielu badań naukowych najlepsza metoda nauki języków obcych to aktywne powtarzanie. Ta technika polega na angażowaniu w proces nauczania pamięci. Osoby uczące się, zwłaszcza w szkole, nowe słownictwo przyswajają poprzez czytanie i powtarzanie zwrotów. W ten sposób nie daje się sobie możliwości przeniesienia wiedzy z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Takie informacje są dostępne i można je wykorzystać, ale tylko przez niewielki czas. Aktywne powtarzanie skupia się na zapoznaniu się ze słówkami, a następnie samodzielnej pracy z nimi. W ten sposób znacznie skuteczniej przyswaja się nowe zwroty.
Przeczytaj również: Czy pracodawca może finansować naukę języka angielskiego?
Efektywna nauka języka angielskiego skupia się przede wszystkim na rozbudowywaniu banku słownictwa. Specjaliści z firmy Bradbury English School polecają metody odwołujące się do aktywnego powtarzania, w tym przede wszystkim:
korzystanie z fiszek,
tworzenie własnych map myśli,
wykorzystywanie poznanego słownictwa w zdaniach,
wyszukiwanie nowych słów związanych z poznanymi zwrotami,
zapoznawanie się ze słownictwem w kontekście, na przykład za pomocą filmów czy książek.
Aktywne powtarzanie mocniej angażuje mózg i daje mu czas na przyswojenie skomplikowanych słówek, z którymi nie spotkano się wcześniej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana