Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Piaskowanie zębów krok po kroku
Gabinety stomatologiczne dobrze jest odwiedzać nie tylko wówczas, gdy borykamy się z bólem lub chcemy wyleczyć próchnicę. Bardzo ważna jest profilaktyka, która zapobiega powstawaniu poważnych chorób uzębienia. Do takich zabiegów zalicza się piaskowanie. Na czym ono polega i kiedy jest wskazane? Wyjaśniamy.
Czym jest piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów to prosty i nieinwazyjny rodzaj zabiegu stomatologicznego wykonywany w ramach zapobiegania próchnicy, a także przed wybielaniem szkliwa. Procedura ta polega na oczyszczaniu zębów z osadu przy pomocy piaskarki z zawiesiną z drobnymi granulkami (tzw. piaskiem stomatologicznym) pod ciśnieniem. Drobinki substancji powodują delikatne usunięcie stwardniałej płytki nazębnej, nie uszkadzając przy tym szkliwa. Zazwyczaj po zabiegu zęby lekko się rozjaśniają, ale nie jest to regułą. Efekt taki można uzyskać przy niewielkich przebarwieniach. W Katowicach profesjonalne piaskowanie zębów wykonują specjaliści w klinice dentystycznej BoaDent Prestige.
Przeczytaj również: Na czym polega piaskowanie zębów?
Jak wygląda zabieg piaskowania?
Oczyszczanie zębów za pomocą piaskarki przebiega podobnie do standardowej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Po przyjęciu przez pacjenta wygodnej pozycji w fotelu i nałożeniu wazeliny ochronnej lub innego preparatu na okolice warg, lekarz lub asystentka przechodzą do rozpoczęcia procedury. Na każdy ząb po kolei kieruje się dyszę urządzenia wytwarzającego aerozol wodno-powietrzny z drobinkami. Dzięki zastosowaniu takiej metody możliwe jest dotarcie nawet do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Zwykle konieczne jest też odprowadzenie nadmiaru wody i śliny przy użyciu ssaka stomatologicznego. Całość trwa ok. 20-30 minut. Podczas zabiegu pacjent nie powinien odczuwać żadnego bólu. Na koniec specjalista może zalecić dodatkowe polerowanie preparatem z fluorem, w celu wzmocnienia szkliwa.
Wskazania do zabiegu i zalecenia
Piaskowanie zębów warto wykonać szczególnie, jeśli:
planujemy wybielanie zębów,
nosimy aparat ortodontyczny,
mamy wadę zgryzu,
pijemy dużo kawy/herbaty/czerwonego wina,
palimy papierosy.
Zabieg warto wykonywać także w ramach profilaktyki zdrowia zębów, najlepiej z częstotliwością ok. 1 raz w roku. Aby utrwalić i wzmocnić efekt piaskowania, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń stomatologa po zakończeniu zabiegu. Dotyczy to m.in. unikania spożywania barwiących pokarmów i napojów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana