Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Podstawowe elementy profilaktyki stomatologicznej
Profilaktyka w stomatologii ma na celu zapobieganie próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej. Prawidłowa higiena pozwala na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust, zmniejszenie przebarwień od używek i zapewnienie uczucia świeżości. Stosowanie się do określonych zasad to sposób na piękny uśmiech przez lata. Co obejmuje podstawowa profilaktyka stomatologiczna?
Profilaktyka stomatologiczna w gabinecie
Do utrzymania zębów i dziąseł w dobrym stanie niezbędne jest odpowiednie połączenie systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w domu z regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. Właściwe dbanie o zęby to więc nie tylko częste ich szczotkowanie, ale również profesjonalny przegląd jamy ustnej wykonywany co najmniej raz w roku. Takie spotkanie z lekarzem jest świetną okazją do omówienia technik czyszczenia zębów, zalecanej szczoteczki czy pasty. W trakcie badania stomatolog ma również szansę na wczesne zdiagnozowanie powstających zmian w obrębie zębów i dziąseł.
Przeczytaj również: Czy to prawda, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego wady zgryzu mogą powrócić?
Wyróżnia się też kilka zabiegów przeprowadzanych w gabinetach, które zaliczają się do szeroko pojętej profilaktyki stomatologicznej:
scaling — usuwanie kamienia nazębnego,
piaskowanie — czyszczenie zębów z osadu nazębnego,
polishing — polerowanie powierzchni zębów.
Wszystkie te zabiegi realizowane są w licznych placówkach, np. w Centrum Stomatologii Ortodentis w Łomiankach, i polegają na profesjonalnym czyszczeniu zębów. Ich przeprowadzanie zapobiega powstawaniu próchnicy, paradontozy i zapewnia przyjemne uczucie gładkości zębów.
Przeczytaj również: Jak znaleźć sprawdzonego dentystę?
Profilaktyka stomatologiczna w domu
Codzienna, staranna i przede wszystkim systematyczna higiena jamy ustnej powinna obejmować zarówno zęby, dziąsła, jak i język. Czyszczenie należy przeprowadzać 2 razy dziennie przed 2-3 minuty lub po każdym posiłku. Uzupełnieniem szczotkowania powinno być płukanie jamy ustnej i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Technikę mycia i rodzaj stosowanych preparatów warto skonsultować z lekarzem w czasie wizyty kontrolnej.
Przeczytaj również: Najczęstsze problemy z dziąsłami
Warto pamiętać też o racjonalnej diecie ograniczającej spożycie słodyczy i słodkich napojów. Zamiast nich lepiej postawić na pokarmy twarde i ziarniste, takie jak surowe owoce, warzywa, orzechy czy twarde sery. Mają one naturalną zdolność do oczyszczania powierzchni zębów z osadów miękkich.
Na sukces profilaktyki stomatologicznej składa się więc współpraca stomatologa i pacjenta. Jedynie systematyczne i sumienne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych jest gwarancją długotrwałego zachowania zdrowego uśmiechu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana