Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Powstawanie oraz leczenie ran i odleżyn u chorych
Rany i odleżyny to przypadłość osób chorych długotrwale leżących lub siedzących. Powstają one na skutek nadmiernego ucisku tkanek przez kości. Gojenie się ran i odleżyn to złożony proces, który wymaga wiedzy i zrozumienia przyczyn, rodzajów i etapów gojenia, co jest niezbędne do zapewnienia skutecznego leczenia pacjentów z tymi schorzeniami. Sprawdź, jak leczyć oraz zapobiegać ranom i odleżynom!
Przyczyny powstawania ran i odleżyn u chorych
Rany i owrzodzenia mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym urazów fizycznych, warunków medycznych lub infekcji. Powstawanie ran i odleżyn u chorych jest częstym problemem, szczególnie u osób, które są długo unieruchomione lub cierpią na choroby przewlekłe. Na powstawanie odleżyn najczęściej są narażone takie części ciała jak: pośladki, kość ogonowa, łokcie, pięty i tylna część głowy.
Przeczytaj również: Kryteria wyboru kul ortopedycznych
Jak zauważa pracownik sklepu medycznego dobrysklepmedyczny.pl:
Rany i odleżyny mogą być bolesne, a w niektórych przypadkach mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakażenia. Aby uniknąć powstawania ran i odleżyn u chorych, ważne jest, aby dbać o ich skórę i zapewnić odpowiednie warunki, np. zmiana pozycji co kilka godzin, odpowiednie nawodnienie organizmu i stosowanie akcesoriów przeciwodleżynowych.
Jeśli u chorego pojawi się rana lub odleżyny, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec ich pogłębianiu się.
Jak powinno wyglądać leczenie ran i odleżyn u chorych?
Leczenie ran i odleżyn u chorych zależy od stopnia zaawansowania zmian skórnych. W początkowych stadiach odleżyn zwykle wystarczy regularne przemieszczanie chorego oraz stosowanie odpowiednich specjalistycznych materacy i poduszek przeciwodleżynowych, które zmniejszają nacisk na skórę i poprawiają krążenie krwi. Ważne jest także używanie odpowiednich opatrunków, które zapewnią odpowiednie warunki do gojenia się ran (ochrona rany przed brudem i bakteriami podczas gojenia), oczyszczanie ran wodą z mydłem lub roztworem antyseptycznym i używanie nawilżających kosmetyków zwiększających elastyczność.
Przeczytaj również: Jak dopasować wózek inwalidzki do pacjenta?
W przypadku poważniejszych zmian skórnych konieczna może być także odpowiednia antybiotykoterapia, aby zapobiec infekcjom bakteryjnym. W leczeniu ran i odleżyn u chorych bardzo ważna jest także profilaktyka, tak aby zapobiegać powstawaniu nowych zmian skórnych. Dużą rolę odgrywa zdrowa dieta bogata w białko, odpowiednie ilości witamin i składników odżywczych.
Przeczytaj również: Sposoby wykorzystania jałowych kompresów
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana