Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Różnice między psychiatrą a psychologiem
Pomimo że zarówno specjalista z zakresu psychologii, jak i psychiatrii związany jest ze zdrowiem psychicznym, zawody te znacznie się od siebie różnią, a ich nazwy nie mogą być stosowane zamiennie. Jakie są wobec tego różnice między psychologiem oraz psychiatrą, a także skąd wiedzieć, którego specjalistę wybrać potrzebując pomocy obejmującej zdrowie psychiczne?
Czym zajmuje się psycholog?
Psychologiem może być osoba, która uzyskała tytuł magistra psychologii gwarantujący jej kwalifikacje z zakresu wiedzy na temat ludzkiej psychiki oraz jej wpływu na zachowania człowieka, a także wykonywania testów psychologicznych, na przykład niezbędnych przy badaniu. Dodatkowo mogą oni również być psychoterapeutami po zdobyciu odpowiedniej wiedzy i kompetencji. Należy jednak pamiętać, że psycholog nie jest lekarzem, dlatego może się on zajmować wyłącznie:
Przeczytaj również: Jak walczyć z depresją? Metody leczenia
pomocą w trakcie kryzysów emocjonalnych,
udzielaniem porad psychologicznych,
kierowaniem pacjentów na leczenie poprzez psychoterapię.
Kim jest psychiatra?
Psychiatra w odróżnieniu od psychologa jest lekarzem, który ukończył studia medyczne ze specjalizacją z psychiatrii. W związku z tym ma on wiedze nie tylko z zakresu funkcjonowanie psychiki ludzkiej, ale także anatomii człowieka, jego układu nerwowego oraz mózgu. Zakres kompetencji psychiatrów oprócz czynności, charakterystycznych dla psychologa obejmuje wobec tego również:
Przeczytaj również: Lęk jako problem psychologiczny
leczenie depresji, nerwic, CHAD i innych kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym,
diagnostykę i leczenie,
wystawianie zwolnień lekarskich,
kierowanie na różnorodne badania diagnostyczne,
wypisywanie recept i wystawianie skierowań do szpitala.
Co ważne nie każdy psychiatra jest psychoterapeutą. Dlatego też najczęściej współpracują oni ściśle zarówno z psychoterapeutami, jak i psychologami.
Kiedy szukać pomocy u psychologa, a kiedy u psychiatry?
W przypadku wszelkich wątpliwości związanych ze zdrowiem psychicznym najważniejsze jest szukanie pomocy. Nie ma w tym przypadku więc znaczenia czy udamy się do poradni takiej jak Prywatny Ośrodek Leczniczy Medis, w której można liczyć na pomoc psychologa czy bezpośrednio do psychiatry. Zarówno jeden, jak i drugi specjalista będzie bowiem w stanie ocenić, czy dany problem wymaga leczenia, czy być może innych działań i w razie potrzeby odeśle pacjenta w odpowiednie miejsce.
Przeczytaj również: Jakie metody diagnozy i leczenia stosuje psychiatra?
Podsumowując, podstawową różnicą między psychologiem a psychiatrą, jest to, że drugi ze specjalistów jest lekarzem, mogącym włączyć w proces leczenia środki farmakologiczne. Obaj z nich są jednak w stanie pomóc osobom z problemami psychicznymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana