Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Skąd biorą się hemoroidy i jak sobie z nimi poradzić?
Hemoroidami nazywa się stan zapalny naczyń żylnych w odbycie. Usuwanie hemoroidów operacyjnie, zamrażanie i naświetlanie laserem to obecnie najczęściej stosowane metody leczenia tej dolegliwości. Przy pierwszych objawach bólowych należy udać się do specjalisty, ponieważ stan zapalny związany z hemoroidami może powodować krwawienia. Co wpływa na rozwój choroby hemoroidalnej i jak ją leczyć?
Jak powstają hemoroidy?
Hemoroidy to struktury naczyniowe znajdujące się w odbytnicy, które pełnią funkcję wspomagającą przy oddawaniu kału. Zdarza się jednak, że w wyniku wzrostu ciśnienia żylnego, ucisku na układ żylny oraz rozciągnięcia błony śluzowej, naczynia ulegają poszerzeniu, stają się nabrzmiałe lub obejmuje je stan zapalny wywołujący ból i swędzenie. W przypadku zaawansowanej choroby mogą również krwawić. Czynniki, które wpływają na powstawanie hemoroidów to:
- dieta uboga w błonnik,
- przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów,
- częste biegunki lub zaparcia,
- brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia,
- obciążenia genetyczne,
- ciąża.
W jaki sposób można wyleczyć hemoroidy?
Wyróżnia się leczenie zachowawcze i zabiegowe hemoroidów. Wybór metody zależy od zaawansowania choroby. Czynnikiem mającym duże znaczenie w leczeniu zachowawczym hemoroidów jest odpowiednia dieta – powinna być bogata w błonnik, np. w produkty pełnoziarniste, siemię lniane, otręby i warzywa, które zmiękczają stolec. Leczenie miejscowe polega na stosowaniu maści, kremów i czopków o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą skleroterapia, koagulacja i krioterapia. Jeżeli opisane metody zawiodą, konieczny jest zabieg usuwania hemoroidów.
Jakie są metody usuwania hemoroidów?
Popularnym zabiegiem usunięcia hemoroidów jest metoda Barrona, polegającą na opaskowaniu objawowego naczynia żylnego. W ten sposób dopływ krwi do hemoroida zostaje odcięty, przez co dochodzi do martwicy i jego odpadnięcia. Zabieg ten można wykonać np. w Euro-Klinice w Siemianowicach Śląskich. Alternatywne rozwiązania to zastosowanie procedur LHP i HELP, których celem jest usunięcie stanu zapalnego poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych. Dzieje się to pod wpływem oddziaływania lasera diodowego, który doprowadza do martwicy hemoroida. Rodzaj zabiegu zalecany jest przez proktologa po wykonaniu odpowiednich badań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana