Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Sposoby wykorzystania jałowych kompresów
Możemy wymienić wiele produktów, które powinny się znaleźć w każdej apteczce. Są to przede wszystkim kompresy, które służą do zabezpieczania ran różnego pochodzenia. Wyróżniamy kompresy jałowe i niejałowe – te drugie mogą być stosowane w sytuacjach, w których nie ma konieczności zachowania sterylnych warunków, na przykład do celów spożywczych albo higienicznych. Kompresy jałowe z kolei znajdują zastosowanie głównie podczas udzielania pomocy medycznej. Czym się charakteryzują i do czego można je stosować?
Czym się wyróżniają kompresy jałowe?
Przed omówieniem zastosowania kompresów jałowych, warto najpierw wyjaśnić pokrótce, czym się wyróżniają. Jeśli na opakowaniu produktu widnieje informacja, że jest jałowy, oznacza to, że został wysterylizowany. Należy przez to rozumieć, że nie znajdują się na nim grzyby, bakterie, wirusy czy inne groźne drobnoustroje.
Przeczytaj również: Kryteria wyboru kul ortopedycznych
W stacjonarnych sklepach medycznych czy aptekach można spotkać kompresy sterylizowane metodą chemiczną, która polega na aplikowaniu czystego tlenku etylenu w odpowiednich warunkach albo radiacyjną, podczas której wykorzystywana jest wiązka elektronów albo promieniowanie rentgenowskie. Kompresy jałowe mają dobre właściwości dzięki temu, że są zrobione z włókniny na zewnątrz, natomiast w środku znajduje się pulpa celulozowa. Poza tym są wytrzymałe i dobrze chronią, na przykład ranę przed przedostawaniem się bakterii.
Przeczytaj również: Powstawanie oraz leczenie ran i odleżyn u chorych
Do czego można wykorzystywać jałowe kompresy?
Sterylność jałowych kompresów sprawia, że ich zastosowanie jest szerokie. O to, do czego można je wykorzystywać, zapytaliśmy specjalistę ze sklepu medycznego w Bydgoszczy Medseven, który wyjaśnił:
Przeczytaj również: Jak dopasować wózek inwalidzki do pacjenta?
- Kompresy jałowe są stosowane przede wszystkim do bezpośredniego opatrywania ran. Ponadto używa się ich również w szpitalach podczas przeprowadzania zabiegów i operacji. Produktów nie może zabraknąć też w gabinetach lekarskich oraz przychodniach. W przeciwieństwie do kompresów niejałowych można je przykładać bezpośrednio do rany, co sprawia, że są poręczne.
Oprócz wspomnianych przez naszego rozmówcę zastosowań kompresów jałowych produkty mogą być wykorzystywane również w domach. Warto mieć je w swojej apteczce, aby w razie potrzeby wykonać opatrunek. Sprawdzą się na przykład do opatrywania ran, skaleczeń oraz oparzeń. Poza tym są odpowiednie do tamowania krwawień. Można bezpiecznie po nie sięgać zawsze, kiedy pojawia się ryzyko wniknięcia drobnoustrojów. W sklepach medycznych dostępne są kompresy w różnych rozmiarach, w związku z czym łatwo dopasować je do konkretnych potrzeb bez konieczności przycinania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana