Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Terapia zaburzeń mowy. Logopedia w pigułce
Logopeda to specjalista, który zajmuje się zaburzeniami mowy występującymi zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Czym dokładnie zajmuje się logopedia i jakie problemy mieszczą się w jej zakresie? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat terapii zaburzeń mowy i ogólnie pojmowanej logopedii.
Czym zajmuje logopedia?
Logopedia to nauka na temat kształtowania prawidłowej mowy w okresie jej rozwoju i następującego po nim jej doskonalenia, a także o usuwaniu rozmaitych wad i zaburzeń mowy. Do jej zadań należy kształtowanie prawidłowej mowy w okresie przedszkolnym i szkolnym, ale nie tylko. Warto przy tym dodać, że kiedy logopeda przypuszcza opóźnienie rozwoju mowy, to może skierować daną osobę do innego specjalisty. W wybranych sytuacjach niezbędne jest skorzystanie z dodatkowej pomocy, na przykład ze wsparcia wybranego psychologa z łódzkiego Śródmieścia.
Przeczytaj również: Na jakie problemy pomoże terapia logopedyczna?
Dbanie o prawidłowy rozwój mowy pod względem fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym to tylko jedno zagadnienie mające kluczowe znaczenie w kontekście logopedii i związanej z nią terapii zaburzeń mowy. Logopedzi zajmują się też doskonaleniem mowy już ukształtowanej, usuwaniem wad mowy, nauczaniem mowy w sytuacji jej braku lub utraty, likwidowaniem trudności w czytaniu i pisaniu, a także usuwaniem zaburzeń głosu.
Przeczytaj również: Kiedy warto udać się z dzieckiem do logopedy?
Z jakimi zaburzeniami mowy można zgłosić się do logopedy?
Jak już zostało wspomniane, logopedzi mogą pomagać w diagnozowaniu i leczeniu wad wymowy oraz w rozwijaniu funkcji oralnych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych – pomimo tego, że ich praca bardzo często kojarzona jest z warsztatem z najmłodszymi. Specjaliści z takich placówek jak Centrum Medyczne PSYCHE w Łodzi oferują rozmaite usługi z zakresu logopedii, przy czym skierowane są one do wszystkich osób, niezależnie od ich wieku.
Przeczytaj również: Jakie korzyści daje elektrostymulacja?
Do najczęstszych wad wymowy, z którymi borykają się osoby potrzebujące pomocy logopedy, należy między innymi rotacyzm polegający na nieprawidłowym wymawianiu głoski „r”, „j” i „n”. Częsty jest też sygmatyzm, powszechnie znany jako seplenienie. Związany jest on z nieodpowiednią wymową głosek i ewentualnie z zastępowaniem jednych spółgłosek innymi. Do gabinetów logopedycznych nierzadko zgłaszają się również te osoby, które mają problem z jąkaniem się, co objawia się nieprawidłowym tempem i brakiem płynności w mówieniu. Terapie logopedyczne bazują między innymi na usprawnianiu funkcji oralnych, takich jak żucie, gryzienie czy połykanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana