Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Typy aparatów ortodontycznych
Aparaty ortodontyczne są stosowane w leczeniu wad zgryzu, wyrównywaniu i właściwym ustawianiu zębów oraz przywracaniu prawidłowego zwarcia między szczęką a żuchwą. Wywierają nacisk na określone partie zębów, co z czasem prowadzi do zmiany ich pozycji. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych: stałe i ruchome. Czym się między sobą różnią?
Stałe aparaty ortodontyczne
Stały aparat ortodontyczny jest naklejony specjalnym klejem i pozostaje na zębach przez cały czas leczenia. Składa się z pierścieni i zaczepów zwanych zamkami, ligatur wymienianych przy każdej wizycie oraz łuku zmienianego kilka razy w trakcie trwania leczenia. Podstawowym typem aparatu stałego jest aparat metalowy, ale taką samą skutecznością charakteryzują się aparaty estetyczne: z zamkami porcelanowymi lub szafirowymi. Są mniej widoczne niż standardowe aparaty, dzięki czemu zapewniają lepszy efekt wizualny.
Aparaty stałe, które oferuje między innymi przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Brzesku, charakteryzują się wysoką ceną, długim czasem leczenia (trwającym nawet do 2 lat) oraz koniecznością częstych wizyt u ortodonty. Ponadto skutkują utrudnioną higieną jamy ustnej oraz ryzykiem powikłań, takich jak resorpcje korzeni zębów. Aparaty stałe pozwalają jednak na korygowanie znacznie poważniejszych wad niż aparaty ruchome. Wykorzystywane są do leczenia wad przednio-tylnych, zgryzu otwartego, zwężenia łuków zębowych czy obrotów zębów.
Ruchome aparaty ortodontyczne
Ruchome aparaty ortodontyczne mogą być samodzielnie zdejmowany przez pacjenta. Są noszone zgodnie z zaleceniami lekarza ortodonty: najczęściej codziennie na noc oraz przez kilka godzin w ciągu dnia. Stosuje się je głównie w przypadku dzieci pomiędzy 4 a 12 rokiem życia, które mają uzębienie mleczne lub mieszane. Istnieje wiele rodzajów ruchomych aparatów ortodontycznych, a każdy z nich służy do korygowania innych wad zgryzu i uzębienia. To między innymi:
- Aktywatory – stosowane we wczesnym leczeniu ortodontycznym. Zapobiegają wyrzynaniu się zębów w niewłaściwych miejscach i kształtują prawidłowy zgryz.
- Alignery – aparaty wyrównujące, które stanowią alternatywę dla aparatów stałych u osób dorosłych. Można je zdejmować w trakcie jedzenia czy szczotkowania zębów.
- Retainery – aparaty retencyjne, które mają za zadanie utrwalić efekty uzyskane w czasie leczenia ortodontycznego.
Aparaty ruchome są stosunkowo tanie, a ich naprawa nie należy do trudnych. Dzięki przerywanemu stosowaniu ich destrukcyjny wpływ na zęby jest zredukowany. Efekt leczenia z wykorzystaniem aparatu ruchomego zależy jednak w znacznym stopniu od samodyscypliny pacjenta, ponieważ im dłużej się go użytkuje, tym lepszy efekt terapeutyczny można uzyskać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana