Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W czym może pomóc ci psychiatra?
Psychiatra zajmuje się leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Każdy, kto boryka się z trudnościami natury psychicznej, może się z nim skonsultować. Lekarz specjalizujący się w tym kierunku określa problem i informuje pacjenta o ewentualnych możliwościach zastosowania leków. Wiele osób wciąż źle postrzega psychiatrię. Tymczasem to tak samo potrzebny i normalny dział medycyny jak inne. Czym psychiatra różni się od psychologa? Dowiedz się więcej o jego usługach.
Czym zajmuje się psychiatra?
Lekarz specjalizujący się w psychiatrii posiada wiedzę na temat wielu schorzeń psychicznych. Opiera się na powszechnie obowiązujących kryteriach diagnostycznych. Wizyta u psychiatry jest dla wielu osób wstydliwa. Generalnie nikt nie lubi mówić o czymś, co jest dla niego trudne. Trzeba jednak pamiętać, że psychiatra to osoba, która jest po stronie pacjenta. Jej zadaniem jest mu pomóc, wskazać możliwe rozwiązania. Jeśli więc dostrzegasz u siebie potrzebę konsultacji, nie powinieneś zwlekać. Spotkanie nie jest zobowiązujące. Możesz zadać lekarzowi pytania, które cię dręczą i znaleźć wsparcie.
Przeczytaj również: Różnice między psychiatrą a psychologiem
Warto wiedzieć, że jest ktoś taki jak psychiatra dziecięcy. Udziela on wsparcia tylko tym najmłodszym, specjalizuje się w zaburzeniach u nieletnich. Psychiatria dziecięca różni się od terapii dorosłych, chociażby w stawianiu diagnoz i dawkowaniu leków. Rodzice udają się ze swoją pociechą do specjalisty m.in. w takich przypadkach, jak:
Przeczytaj również: Czym jest psychiatria sądowa?
- zaburzenia ADHD,
- autyzm,
- zespół hiperkinetyczny,
- stany lękowe,
- zaburzenia emocjonalne,
- depresja,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
- moczenie nocne.
Wizyta u lekarza psychiatry dziecięcego często jest niezbędna. Trzeba pamiętać, że im wcześniej upora się z danym problemem u młodego człowieka, tym lepiej.
Przeczytaj również: Z jakimi problemami można udać się do psychiatry?
Czy do psychiatry potrzebne jest skierowanie?
Zgodnie z przepisami, nie musisz mieć skierowania do psychiatry, jeśli chcesz skorzystać z wizyty w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Wystarczy znaleźć specjalistę i ustalić termin spotkania. Trzeba liczyć się z tym, że może to trochę potrwać. Jeśli nie możesz czekać, lepiej skontaktować się z lekarzem prywatnie.
Jak wygląda wizyta u psychiatry?
To przede wszystkim rozmowa. Na pierwszym spotkaniu lekarz przeprowadza wywiad. Pyta pacjenta, w czym może mu pomóc. Jakie dolegliwości mu dokuczają? Słucha i odwołuje się do swojej wiedzy i doświadczenia, by następnie zaproponować rozwiązanie. Może przepisać leki, jeśli uzna, że to jest wskazane. Oczywiście od pacjenta zależy, czy podejmie farmakoterapię, czy nie. Czasami pomoc psychiatry jest potrzebna w ciągu krótkiego okresu. Innym razem leczenie trwa dłużej.
Pierwsza wizyta jest zapoznawcza. To znaczy, że lekarz musi poznać twoją historię, by wiedzieć, z czym ma do czynienia i opracować plan działania. Kolejne konsultacje mogą być już krótsze. Pamiętaj, że psychiatra chce ci pomóc. Nie ma sensu go okłamywać. Po prostu powiedz, z czym masz problem. Oczywiście nie masz obowiązku odpowiadać na wszystkie pytania. Wszystko sprowadza się do tego, żeby wyjść z impasu.
Ile kosztuje wizyta u psychiatry?
To zależy od tego, gdzie korzystasz z usług. W dużych miastach cena za spotkanie wynosi od 100 do 200 zł. Pierwsza wizyta jest droższa, bo trwa dłużej.
Czy psychiatra może wystawić L4?
Tak, ponieważ jest lekarzem. Jeśli uzna, że twój stan zdrowia się pogorszył, wystawi zwolnienie lekarskie.
Czym się różni psychiatra od psychologa?
Psychiatra to lekarz, który ma specjalizację psychiatryczną. Psycholog z wykształcenia może zajmować się wieloma różnymi dziedzinami: biznesem, marketingiem, zarządzaniem. Stawia diagnozy, przeprowadza badania i szkolenia. Do prowadzenia psychoterapii uprawniony jest dopiero po odbyciu określonych kursów, tak samo jak psychiatra.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana