Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Z jakimi problemami muszą się mierzyć dorosłe dzieci alkoholików?
Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli DDA, to osoby, które ciężkie doświadczenia z przeszłości przenoszą na swoje dorosłe życie. Utrwalone w dzieciństwie schematy zachowań i postaw nie pozwalają im normalnie funkcjonować w społeczeństwie, powodując samotność i poczucie niezrozumienia. Z jakimi problemami najczęściej muszą sobie radzić osoby z syndromem DDA?
DDA a uwięzienie w rolach
Osoby żyjące na co dzień z osobą uzależnioną po pewnym czasie dostosowują swoje funkcjonowanie do obecnej sytuacji, chcąc w ten sposób zmniejszyć swój poziom stresu. Z tego powodu najmłodsi członkowie rodziny przybierają określone role wiążące się z pewnymi zachowaniami, które często pozostają z nimi w dorosłym życiu. Można wskazać cztery podstawowe postawy, które przyjmują dzieci wychowujące się w rodzinach alkoholowych zmagające się później z syndromem DDA.
Pierwsza z nich to bohater rodziny, zazwyczaj najstarsze z rodzeństwa, które przejmuje odpowiedzialność. Jego dzieciństwo pozbawione jest beztroski, a zamiast tego wydaje się być nadmiernie dojrzałe. W dorosłości takie osoby często rezygnują ze swojego życia osobistego, ponieważ czują potrzebę poświęcenia się dla innych.
Osobę, która skłania rodzinę do odwrócenia się od rzeczywistych problemów i skupienia się na tych, które sama powoduje, nazywa się Kozłem Ofiarnym. Może to być np. próbowanie używek. Te trudności z dzieciństwa często są kontynuowane w dorosłym życiu i powodują problemy z dostosowaniem się do obowiązujących norm.
Dziecko we mgle to osoba, która nie sprawia kłopotów i nie mówi o potrzebach. Może być odbierana jako nieśmiała, a w rzeczywistości nie chce zwracać na siebie uwagi. W dorosłości często prowadzi to do kłopotów z nawiązywaniem relacji.
Z kolei Maskotka to dziecko, które rozładowuje napięcie rodziny poprzez śmiech. W dorosłości taka osoba wydaje się duszą towarzystwa, jednak może nie być zdolna do wchodzenia w głębsze relacje.
Trudności DDA
Zachowania DDA często są pozostałościami wyniesionymi z trudnego dzieciństwa. Chęć zapoznania się z rolami, jakie mogli oni przybierać w dzieciństwie i ich możliwym wpływem na dorosłe życie to bardzo duży krok w stronę wolności i zmiany, np. podczas terapii w Ośrodku Droga Do Domu.
DDA najczęściej mierzą się z trudnościami:
lęk przed utratą kontroli, przed uczuciami i konfliktami,
nadmierne poczucie odpowiedzialności,
poczucie winy,
ostra samokrytyka,
lęk przed porzuceniem.
Świadomość występowania wymienionych problemów może pomóc DDA w zrozumieniu swojego postępowania i być motywacją do pracy nad sobą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana