Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zalety przenośnych koncentratorów tlenu
Koncentratory tlenu to urządzenia wykorzystywane między innymi w leczeniu chorób płuc oraz tych chorób serca, które przebiegają z niewydolnością oddechową. Te urządzenia medyczne są przeznaczone do podawania pacjentom powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Są bardzo bezpieczne i efektywne, gdyż pobierają powietrze z otoczenia, a następnie absorbują z niego azot, podając pacjentom tlen do oddychania w stężeniu przekraczającym 90 procent. Dodatkowo filtrują i nawilżają podawany gaz.
Czym różni się koncentrator tlenu od butli tlenowej?
Do niedawna jedynym sposobem dostarczania chorym tlenu medycznego było stosowanie butli tlenowych. Obecnie dostępne są na rynku konkurujące z nimi koncentratory tlenu, które różnią się od nich przede wszystkim tym, że same produkują ten cenny gaz, modyfikując pobierane z otoczenia powietrze. Koncentratory są niczym nieustannie pracujące fabryki, które cały czas przetwarzają powietrze na tlen medyczny. Dzieje się tak, gdyż urządzenia te sprężają powietrze, a następnie oddzielają tlen od azotu, dzięki zastosowaniu specjalnych sit. Azot jest wyrzucany z powrotem do otoczenia, a tlen dostarczany pacjentowi.
Butle tlenowe są niejako magazynami, w których przechowywany jest sprężony tlen, przez co są znacznie mniej bezpieczne w eksploatacji od koncentratorów. Wysokoprocentowy tlen zgromadzony w butlach zwiększa ryzyko wybuchu, gdyż jest łatwopalny. W przypadku awarii tlen przechowywany w butli przedostaje się do pomieszczenia, zwiększając procentowy udział tlenu w powietrzu, a tym samym zwiększając ryzyko eksplozji. Koncentratory nie gromadzą tlenu medycznego, a na bieżąco go wytwarzają, dzięki czemu są to urządzenia całkowicie bezpieczne dla użytkowników.
Czym charakteryzują się przenośne koncentratory tlenu?
Przenośne koncentratory tlenu, które w swojej ofercie ma m.in. firma Medseven, wyróżniają się swoimi niewielkimi wymiarami. Małe gabaryty tych urządzeń umożliwiają pacjentom wymagającym podawania powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu np. wyjście na spacer, gdyż można je ze sobą wszędzie zabrać. Ważą od około 2 do 3 kg i są wyposażone w akumulator, który zapewnia im sprawne funkcjonowanie od 4 do nawet 8 godzin. Przenośne koncentratory tlenu zapewniają chorym większą swobodę, umożliwiając im opuszczanie domu, gdy tylko będą mieli na to ochotę.
Jakie są największe zalety przenośnych koncentratorów tlenu?
Przenośne koncentratory tlenu mają wiele niekwestionowanych zalet, a najważniejszą z nich są niewielkie rozmiary oraz waga tych urządzeń. Dzięki nim są one mobilne, a więc pacjent może pozwolić sobie na swobodne wychodzenie ze swojego domu bez konieczności przerywania podawania tlenu. To sprawia, że chorzy mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, co bezpośrednio przekłada się na ich lepszy stan psychiczny. Poczucie niezależności i wolności jest bowiem gwarancją dobrego samopoczucia, które wpływa na ogólny stan zdrowia. Przenośny koncentrator powietrza umożliwia im wyjście na spacer, pójście do teatru czy spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi.
Pomimo swojej medycznej funkcji koncentratory przenośne są estetyczne, a ich nowoczesny design sprawia, że nie przypominają urządzeń medycznych. Pracują cicho, dzięki czemu pacjenci mogą uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych bez obaw, że głośna praca urządzenia będzie je zakłócać. Najnowocześniejsze koncentratory przenośne dostosowują swoją pracę do zmieniających się parametrów oddechowych chorego, szybko wykrywając wszelkie zmiany.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana