Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zalety stosowania mieszadeł magnetycznych
Mieszadło magnetyczne stanowi jedno z podstawowych urządzeń, wykorzystywanych w laboratorium. Dzięki niemu proces mieszania cieczy i zawiesin w naczyniach laboratoryjnych (zlewki, kolby, probówki) odbywa się bezkontaktowo, bez większego udziału laboranta. Jak działa mieszadło magnetyczne? Jakie rodzaje mieszadeł magnetycznych wyróżniamy? Jakie zalety wynikają z zastosowania mieszadła tego typu? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule.
Jak działa mieszadło magnetyczne?
Mieszadło magnetyczne działa w oparciu o zmienne, rotujące pole magnetyczne. Substancję, która wymaga wymieszania, wlewa się do naczynia laboratoryjnego, a następnie umieszcza się w niej tak zwany dipol magnetyczny (sztabkę metalu powleczoną teflonem), stanowiący element mieszający.
Najważniejszym elementem mieszadła magnetycznego jest generator zmiennego, rotującego pola magnetycznego. Dipol magnetyczny w reakcji na zmieniające się pole, zostaje wprawiony w ruch, mieszając ciecz znajdującą się w naczyniu. Kompleksowe wyposażenie laboratoriów (w tym także wysokiej klasy mieszadła laboratoryjne), oferuje LABO24.
Rodzaje mieszadeł magnetycznych
Na rynku znajdziemy kilka rodzajów mieszadeł magnetycznych. Podstawowego podziału można dokonać w oparciu o liczbę stanowisk. W tym przypadku wyróżniamy mieszadła jednostanowiskowe oraz mieszadła wielostanowiskowe. Wyróżnić warto także mieszadła magnetyczne bez grzania oraz mieszadła magnetyczne z grzaniem.
Ponadto, mieszadła możemy sklasyfikować także ze względu na sposób wytwarzania pola magnetycznego. Wyróżniamy zatem mieszadła charakteryzujące się statycznym układem elektromagnesów, stosowane w przypadku substancji o mniejszych objętościach, a także mieszadła o większej mocy, w których magnesy trwale umieszczone są na płaskiej, rotującej tarczy napędzanej mocą generowaną przez niezależny silnik elektryczny.
Jakie zalety wynikają z zastosowania mieszadła magnetycznego?
Niewątpliwą zaletą mieszadeł magnetycznych, jest dokładne, precyzyjne, a do tego ciche i niemal bezobsługowe działanie. Zastosowanie mieszadła magnetycznego nie wymaga większego udziału laboranta. Praca wykonywana przez laboranta ogranicza się jedynie do kilku prostych czynności (jak wlanie cieczy do naczynia laboratoryjnego i umieszczenie w nim dipolu). Mieszadła magnetyczne są wyjątkowo wygodne w użyciu. Stosując je, możemy nie tylko ułatwić sobie pracę, ale też zaoszczędzić sporo czasu.
Korzystanie z mieszadła magnetycznego jest gwarancją wygody i bezpieczeństwa – używając go, nie mamy bowiem bezpośredniego kontaktu z substancjami. Najnowocześniejsze modele mieszadeł magnetycznych wyposażone są dodatkowo w płyty grzejne, które podgrzewają odczynniki chemiczne, tym samym skracając czas mieszania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana