Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie terapii Tomatisa w zaburzeniach rozwoju dzieci
Terapia Tomatisa to specjalny program stymulacji mózgu, którego nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego otolaryngologa, neurologa i foniatry, Alfreda Tomatisa. Terapia Tomatisa to stymulacja neurosensoryczna mózgu, której celem jest kształtowanie uwagi słuchowej. Ale nie tylko! Na czym polega terapia Tomatisa i w jakich przypadkach się ją stosuje? Na te i inne pytania, odpowiemy w artykule.
Komunikacja między słuchem, a mózgiem, zdolność do interakcji, właściwy odbiór bodźców słuchowych, ma wpływ na rozmaite sfery życia. Zaburzenia w relacji między słuchaniem, a komunikowaniem się, prowadzą do braku pewności siebie, utraty wiary we własne możliwości, chęci izolacji od świata zewnętrznego. Zaburzenia komunikacji bez wątpienia wpływają także na postrzeganie świata i zdolność uczenia się, co negatywnie rzutuje na całe życie dziecka. Z tego względu, w wielu przypadkach warto rozważyć poddanie terapii Tomatisa.
Innowacyjny program terapii słuchowej Tomatisa, a także szeroko pojętą pomoc psychologiczno-pedagogiczną, świadczy poradnia rodzinna Meritum w Sosnowcu.
Na czym polega terapia Tomatisa?
Terapia Tomatisa jest innowacyjnym programem stymulacji słuchowej, korzystnie wpływającym na komunikację, którego głównym celem jest kształtowanie uwagi słuchowej. Alfred Tomatis, twórca metody, uważał bowiem, że „słyszeć”, a „słuchać”, to ogromna różnica. Metoda Tomatisa jest terapią edukacyjną polegającą na odpowiedniej stymulacji układu nerwowego poprzez bodźce docierające do układu słuchowego.
Terapia obejmuje trening słuchu przy pomocy odpowiednio dobranych materiałów dźwiękowych, a także ćwiczenia audio-wokalne, których głównym celem jest zwiększenie kontroli nad własną mową i głosem.
Muzyka i głos, wykorzystywane podczas terapii, wspierają aktywne słuchanie, poprawiając odbiór dźwięków, a co za tym idzie – także umiejętność komunikacji.
Zastosowanie terapii Tomatisa
Metoda Tomatisa stosowana jest w przypadku różnorodnych dysfunkcji – zarówno w zakresie mowy, jak i słuchu. Terapia pomocna jest także w przypadku niektórych zaburzeń neurologicznych. Zastosowanie terapii Tomatisa:
dysleksja i trudności w nauce,
zaburzenia przetwarzania sensorycznego,
autyzm,
ADD/ADHD,
centralne zaburzenia słuchu,
zaburzenia głosu,
zaburzenia przetwarzania słuchowego,
zaburzenia mowy (jąkanie się, zaburzenia artykulacji, opóźnienia w rozwoju mowy),
słaba koncentracja uwagi.
Terapia Tomatisa to metoda wspierająca ponadto rozwój osobisty, kreatywność, naukę języków obcych. Bardzo często terapię Tomatisa wykorzystuje się także w celu wyciszenia, relaksu, odprężenia oraz poprawy samopoczucia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana